TAI’den Türkiye’nin İlk Demir Kuş Tesisi Açılıyor

blank
TAI'den Türkiye'nin İlk Demir Kuş Tesisi Açılıyor

İçerik: TAI’den Türkiye’nin İlk Demir Kuş Tesisi Açılıyor

TAI’den Türkiye’nin İlk Demir Kuş Tesisi Açılıyor:

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii yerli ve milli ürünleri daha hızlı üretmek için çalışmalarına ve yatırımlarına hız verdi. “Iron Bird” adı verilen uçuş kontrol sistemi entegre test tesisi ile yerli ve milli ürünlerin geliştirilmesi, sertifikalandırılması ve üretim süreçlerinin hızlandırılması hedeflenirken; Şubat 2022’de faaliyete geçmesi planlanan tesis, Türkiye’de havacılık alanında bir ilk olacak.

Projelerin geliştirilmesini kolaylaştırmak için altyapı çalışmalarına devam eden Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, başladığı “Demir Kuş” tesisi ile HURJET ve HURJET başta olmak üzere farklı konfigürasyonlardaki kritik sistemlerin entegre test edilmesi ve doğrulanması için güçlü bir altyapı sağlayacak. kurmak. Edinilecek yetenekler, Türkiye’nin beka projesi olarak adlandırılan Milli Muharip Uçak için de kullanılacak. Uçakta kullanılacak tüm kritik uçuş ekipmanları, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii mühendisleri tarafından tasarlanıp inşa edilen test tesisinde test edilecek.

Test faaliyetlerinin gerçekleştirileceği sistemler arasında Uçuş Kontrol Sistemi, Hidrolik Sistem, İniş Takımı Sistemi, Elektrik Sistemi (Simülasyon ve gerçek), Basitleştirilmiş Kokpit ve Aviyonik Sistemleri yer alacak. Yaklaşık 50 kişinin çalışacağı tesisin 30 yılı aşkın bir süre faaliyet göstermesi bekleniyor.

blank

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, kurulacak test tesisiyle ilgili olarak, “Ülkemiz adına ilklere imza atmaya devam ediyoruz. Bu yapı Türkiye’de bir ilk ve Türkiye’deki sayılı firmaların yetenekleri arasında yer alıyor. Karşı yükleme sistemleri ile hava aracının çevresel koşullar nedeniyle manevralar sırasında maruz kalabileceği tüm kontrol yüzeylerine yük uygulanarak uçuş kontrol sistemi çıktılarının gözlemlenmesi mümkün olacaktır.Gerçek zamanlı kayıt ile toplanan veriler, oynatma ve anında analiz özellikleri de ‘Sanal İkiz’ konseptinin çalışması için birincil veri merkezi olarak tasarlandı.“

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: TAI’den Türkiye’nin İlk Demir Kuş Tesisi Açılıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör