HİSAR Hava Savunma Füze Sistemleri Kullanılmaya Başlanacak

blank
Yerli Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi Test Edildi

İçerik: HİSAR Hava Savunma Füze Sistemleri Kullanılmaya Başlanacak

HİSAR Hava Savunma Füze Sistemleri Kullanılmaya Başlanacak:

  1. Ordu Komutanlığı birliklerince “Faaliyet Yılı Başında Saha Tatbikatları” icra edildi. HİSAR Hava Savunma Füze Sistemi, Leopard 2A4T1 modernizasyonu ve TASMUS (Taktik Saha Muharebe Sistemi), Milli Savunma Bakanlığı’nın sosyal medyadaki tatbikatlara ilişkin video slaytında ilk bakışta öne çıkanlar oldu.

HİSAR-A+ olduğu düşünülen hava savunma füze sistemi ve Leopard 2A4T1 bir süredir sahada kendini göstermesi beklenen sistemlerdi. Ayrıca tatbikatın görüntülerinde T-155 Fırtına Kundağı Motorlu Obüs, ACV-15 ve M113 de yer aldı.

Kullanılan HİSAR füzelerinin türü belirtilmemekle birlikte, taşıyıcı platformun tır olması ve füze bidonlarının boyutları dikkate alındığında HİSAR A+ füzelerinin kullanılmış olması kuvvetle muhtemeldir. HİSAR Hava Savunma Sistemleri, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı Projesi olarak Aselsan-Roketsan işbirliği ile yerli ve milli olarak geliştirildi. Savaş başlığı TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirildi. 360 derece verimliliğe sahip olan sistem aynı anda 6 hedefe nişan alıp ateş edebiliyor. HİSAR A+ Sisteminin müdahale menzili 15 km iken, HİSAR O+ Sisteminin müdahale menzili 25 km’ye ulaşıyor.

Her türlü hava koşulunda çalışma kabiliyetine sahip olan HİSAR; Savaş uçakları, helikopterler, havadan karaya füzeler, seyir füzeleri ve silahlı/silahsız insansız hava araçlarına (İHA/SİHA) karşı etkilidir. Stratejik ve kritik tesislere sahip ülkemizdeki mevcut ihtiyaç ve tehditlere uygun olarak tasarlanan HİSAR, ülkenin hava savunmasında ciddi bir güç çarpanı olacaktır.

HİSAR A+ Projesi’nde Atış Yönetim Cihazı ile koordineli olarak çalışan Füze Fırlatma Sistemleri ve füzelerin envantere girmesinin ardından gerekli tüm alt sistemleri içeren Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (Otonom HİSAR A+) devreye girdi. tek başına çalışabilen, ayrıca teslim edildi. Böylece HİSAR A+ Sisteminin tüm unsurları Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: HİSAR Hava Savunma Füze Sistemleri Kullanılmaya Başlanacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör