Çin’de Katı Yakıtlı Füze Motorunun İlk Testi Başarıyla Tamamlandı

blank
Çin'de Katı Yakıtlı Füze Motorunun İlk Testi Başarıyla Tamamlandı

İçerik: Çin’de Katı Yakıtlı Füze Motorunun İlk Testi Başarıyla Tamamlandı

Çin’de Katı Yakıtlı Füze Motorunun İlk Testi Başarıyla Tamamlandı:

Çin uzay programı yeni teknolojiler geliştirmeye devam ediyor. Bu kapsamda, 19 Ekim Salı günü büyük boyutlu bir füzenin katı yakıtla çalışan yeni motoru teste tabi tutuldu. 115 saniye süren test, kuzey Çin şehri Xi’an yakınlarındaki bir tesiste gerçekleştirildi.

Verilen bilgilere göre yeni motor AASPT (Academy of Aerospace Solid Propulsion Technology) tarafından geliştirildi. AASPT Başkanı Ren Quanbin, testin ardından yaptığı açıklamada, denemenin başarılı olduğunu ve 500 saniye boyunca 115 tonluk bir itme kuvveti dahil tüm parametrelerin test edildiğini belirtti.

Quanbin, büyük katı yakıtlı motorlar konusunda da uluslararası düzeyde ileri düzeyde olduklarını belirterek, bundan sonraki adımın bin ton itiş gücü üreten bir motorun geliştirilmesi olacağını duyurdu.

Test aşamasında olan yeni motor 3,5 metre çapa sahip ve 150 ton yakıtla 500 ton itiş sağlıyor. CASC’ye göre, bu motor katı yakıtla dünyanın en yüksek itiş gücüne sahip. Öte yandan CASC, bu yeni motorun, örneğin Ay’ın insanlı araçlarla araştırılması veya uzayın derinliklerine inilmesi gibi daha büyük füzelerle de kullanılabileceğini açıklıyor.

blank

Bu arada Çin’in şu anda katı yakıtlı motorlar kullanmayan Long March 9 füzesini ve Ay’a astronot göndermek için başka bir füze geliştirdiği biliniyor. Aslında, son yıllarda Çin, katı yakıtlı motorlarda ve buharla çalışan füzelerde büyük ilerlemeler kaydetti. Örneğin karadan olduğu kadar denizden de fırlatılabilen Long March 11 füzesi geliştirildi.

Gelecekte Çin, kanatlarda katı yakıt güçlendiricileri olan çok katlı sıvı yakıtlı füzeler geliştirmeyi planlıyor. Şu anda füze üreticileri, birden fazla kullanılabilecek sıvı yakıtlı füzeler üretmeye daha istekli görünüyor. Katı yakıt takviye bölümleri toprağa dönüş sırasında kontrol edilemese de yapım kolaylığı, maliyet ve üretim açısından avantaj sağlamaktadır.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin’de Katı Yakıtlı Füze Motorunun İlk Testi Başarıyla Tamamlandı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Araştırmacılar Yapay Zekanın Sürekli Öğrenimini Geliştirdi

Araştırmacılar Yapay Zekanın Sürekli Öğrenimini Geliştirdi. Araştırmacılar, talep üzerine yeniden programlanabilen bir elektronik çipin yapay …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör