Facebook’un Duyurduğu Metaverse Nedir

blank
Facebook'un Duyurduğu Metaverse Nedir

İçerik: Facebook’un Duyurduğu Metaverse Nedir

Facebook’un Duyurduğu Metaverse Nedir:

Facebook, uzaydaki emellerini desteklemek için çok para kaybetmeye söz vererek metaverse için planlarından bahsetti. Dün şirket, bu taahhüdünü ikiye katlamak için kurumsal kimliğini “Meta” olarak değiştireceğini duyurdu. Meta veri tabanı, Meta’nın tanımladığı gibi, “sanal ve artırılmış gerçeklik gibi teknolojileri kullanan birbirine bağlı sanal deneyimlerin yeni bir aşaması olacak. Metaverse hakkında çok gerçek anlamda konuşmaya başlayan şirketlerin sayısı göz önüne alındığında, çok açık bir soruyu yanıtlamamız gerekiyor: Metaverse nedir?

Bir dizi şirket, metaverse yutturmaca treninin fırlattığı yansıyan ihtişamın tadını çıkarmak için terimi kullanmaya başladı. “Web 2.0” gibi, “Metaverse”, internet için bir sonraki adımı tanımlamak için kullanılan gevşek tüylü bir tanıma sahip. Kendi dünyamızı yansıtan sanal bir dünya mı? hayır bu yeni evrenin adı Meta evren. Peki bu yeni hamle Elon Musk’ın NFT’lerini alıp satmanın bir yolu mu? Ticaret ve iletişim yaratmanın yeni bir yolu mu? Bundan on yıl veya iki yıl sonra meta veriye baktığımızda, gerçekten olması durumunda, güçlendiricilerinin tahmin ettiğinden çok farklı görünmesi muhtemel gözüküyor.

CEO Mark Zuckerberg, Kurucular Mektubunda, metaverse’i “sadece ona bakmakla kalmayıp, deneyimin içinde olduğunuz somutlaştırılmış bir internet” olarak tanımlıyor. “Bu gelecekte, işe gidip gelmeden ofiste, arkadaşlarınızla bir konserde veya ebeveyninizin oturma odasında yetişmek için anında bir hologram olarak ışınlanabileceksiniz” hakkında konuşmaya devam ediyor. Ardından, karbon ayak izinin azaltılması ve trafikte daha az zaman kalması da dahil olmak üzere bunun faydalarından bahseder.

blank

En kolay ve en belirgin karşılaştırma noktası, pop kültüründe temsil edilen meta veri deposudur. Neal Stephenson’un Snow Crash’i (terimin geldiği yer), Ernest Cline’ın Ready Player One’ı ve Wachowski’lerin The Matrix’i, bu sanal, dijital dünyanın -aslında bizim aynalarımızı oluşturan- örnekleridir. (Uzun) internet hafızası olanlar, 18 yıl önce bu tür bir şeyi yapmayı vaat eden Second Life gibi projeleri hatırlayacaktır. Ve bazı insanlar, hem oyun hem de oyun dışındaki şeylerin gerçekleştiği sanal alanlar olan Roblox ve Fortnite’ın metaverse biçimleri olduğunu öne sürdüler.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook’un Duyurduğu Metaverse Nedir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör