Araştırmacılar Çelikten 10 Kat Daha Sert Malzeme Üretti

blank
Araştırmacılar Çelikten 10 Kat Daha Sert Malzeme Üretti

İçerik: Araştırmacılar Çelikten 10 Kat Daha Sert Malzeme Üretti

Araştırmacılar Çelikten 10 Kat Daha Sert Malzeme Üretti:

Çin’in kuzeyindeki Hebei eyaletindeki Yanshan Üniversitesi, dünya endüstrisi için önemli bir atılım gerçekleştirdi. Yanshan Üniversitesi laboratuvarından yapılan açıklamaya göre, araştırmacılar elması çizmeye yetecek kadar sert, camsı bir halde yeni bir malzeme sentezlediler.

Yeni geliştirilen AM-III adlı sert malzeme, Vickers sertlik testinde 60 GPa sertliğe sahip elmas kadar sert olan C113 fulleren kullanılarak yüksek sıcaklık ve basınç altında elde edildi. Araştırmacılar, National Science Review’da yayınlanan makalelerinde, bu malzemenin Dünya’da şimdiye kadar kaydedilmiş en güçlü ve en sert amorf katı olduğunu belirttiler.

Makaleye göre, çelikten yaklaşık 10 kat daha sert olan malzemenin kurşun geçirmezlikte çoğu yelek teknolojisinden daha iyi olduğu düşünülüyor. Aynı zamanda optik olarak şeffaf bir yarı iletken olan malzemenin fotovoltaik teknolojilerinde ve yeni sektörlerde uygulanması bekleniyor.

5 1 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Araştırmacılar Çelikten 10 Kat Daha Sert Malzeme Üretti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Araştırmacılar Yapay Zekanın Sürekli Öğrenimini Geliştirdi

Araştırmacılar Yapay Zekanın Sürekli Öğrenimini Geliştirdi. Araştırmacılar, talep üzerine yeniden programlanabilen bir elektronik çipin yapay …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör