Pil Teknolojisi Gelişene Kadar Elektrikli Uçaklarımız Olmayacak

blank
Pil Teknolojisi Gelişene Kadar Elektrikli Uçaklarımız Olmayacak

İçerik: Pil Teknolojisi Gelişene Kadar Elektrikli Uçaklarımız Olmayacak

Pil Teknolojisi Gelişene Kadar Elektrikli Uçaklarımız Olmayacak:

Günümüzün ticari uçakları tam olarak yakıt verimli değiller. Örneğin ortalama 747, uçtuğu her saniye bir galon kerosen bazlı yakıtı tüketiyor. Ve 2037 yılına kadar her yıl 8,2 milyar insanın gökyüzüne çıkması bekleniyorken, endüstrinin küresel ısınma üzerindeki etkisini dengelemek için Jet A-1’e karbonsuz alternatifler gerekli olacak. Elektrikli uçak çağına yaklaşıyoruz.

Öncü araştırmacılar, bilim adamları ve girişimciler, pervanelerine güç sağlamak için ağır kurşun-asit pillerin erken hava gemilerine yüklendiği 19. yüzyılın ikinci yarısından beri elektrikli uçuş hayali üzerinde çalışıyorlar. Ayrıca, yıllar boyunca uçuş sırasında uçaklara güç sağlamak için bir dizi yeni araç gördük, toprağa geri uzanan iletken iplerden güneş panellerine ve mikrodalga enerji iletimine kadar, ancak hiçbir yakıt tasarruf projesi fosil yakıtın sağladığı enerjiyi sağlayamadı. insan ölçeğinde serbest uçan elektrikli uçakların teknik olarak mümkün hale geldiği daha güç yoğun Nikel-kadmiyum (NiCad) pil teknolojisi olarak biliniyor.

Ancak, pil kimyaları son birkaç on yılda evrimleşmiş ve enerji yoğunlukları artmış olsa bile, günümüzün son teknoloji ürünü Lityum-iyon hücreleri, otomotivde olduğu gibi havacılık endüstrisinde de aynı sorunu teşkil etmektedir: pillerinin ağırlık oranı.

Houston Üniversitesi Enerji Araştırmacısı Emily Pickrell, bu yılın başlarında Forbes’a verdiği demeçte, “Bir jumbo jet bugünün pillerini kullanacak olsaydı, değiştireceği jet motorunun gücünü üretmek için 650 ton pil gerekli olurdu” dedi. “Bu ağırlık, sadece bu ağırlığı taşımak için ek bir sekiz jet uçağına ihtiyaç duyacaktır!”

blank

Ve Li-ion teknolojisi tamamen olgunlaştıkça, enerji yoğunluğundaki ilave artışlar her yıllık yinelemede yüzde beşin altına düştü, bu yüzden bir dizi araştırmacı ve pil şirketi şimdiden bir sonraki çığır açan pil kimyasını arıyor – bu Sodyum -iyon (Na-iyon), Lityum-metal (Li-metal), Lityum-Kükürt (Li-S) veya Çinko-hava (Zn-hava).

Bileşimi ne olursa olsun, pillerin, 9,6 kWh/L enerji yoğunluğuyla yanıcı sıvıyı yaklaşık 50 kat daha fazla enerji yoğun hale getiren jet yakıtına saldıracak ve tahttan indirecekse, çok daha hafif ve daha fazla enerji yoğun hale gelmesi gerekiyor. Adil olmak gerekirse, içten yanmalı motorlara özgü verimsizlikler nedeniyle, eşit ağırlıktaki yakıt ve pilleri karşılaştırıyorsanız, bu rakam bir li-ion pilin enerji yoğunluğunun yaklaşık 14 katına denk geliyor.

5 1 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Pil Teknolojisi Gelişene Kadar Elektrikli Uçaklarımız Olmayacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Mustang Mach-E Tüketici Raporlarının En İyi EV’si Oldu

Mustang Mach-E Tüketici Raporlarının En İyi EV’si Oldu. Tesla’nın Model 3’ü, son iki yıldır Tüketici …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör