Jüpiter’in Atmosferinin İlk 3D Görüntüsü Yayınlandı

blank
Jüpiter'in Atmosferinin İlk 3D Görüntüsü Yayınlandı

İçerik: Jüpiter’in Atmosferinin İlk 3D Görüntüsü Yayınlandı

Jüpiter’in Atmosferinin İlk 3D Görüntüsü Yayınlandı:

NASA’nın Juno sondası, Jüpiter’in atmosferine daha iyi ve daha derin bir bakış sunmaya başladı. Araştırmacılar, Jüpiter’in çalkantılı bulutlarının ve fırtınalarının öncekinden daha ayrıntılı bir şekilde nasıl çalıştığını gösteren, atmosferik katmanlarının ilk 3 boyutlu görüntüsünü ürettiler. En önemlisi, siklonların ve antisiklonların nasıl davrandığı daha net bir şekilde anlaşıldı. Siklon ve antisiklon yataklarının 200 mil derinliğinde çalışan Büyük Kırmızı Nokta (bir antisiklon) ile beklenenden çok daha uzun olduğu da Juno sondası sayesinde keşfedilmiş oldu. Yeni keşiflerle beraber antisiklonların dönüşlerine bağlı olarak tepelerde daha sıcak veya daha soğuk olduğu tespit edildi.

blank

Juno, bulutların yüzeylerinin altına bir bakış sunan bir mikrodalga radyometre kullanarak verilerin doldurulmasına da yardımcı oldu. Ekip, Büyük Kırmızı Nokta için radyometre verilerini iki yakın geçişten alınan yerçekimi imzalarıyla tamamladı. Radyometre bilgisi, mikrodalga ışığında okyanus benzeri değişiklikler bir yana, kuzey ve güney yarımkürede Dünya benzeri sirkülasyon hücrelerini de gösterdi.

Büyük Kırmızı Leke’nin atmosferik kütlesi gibi hala çözülemeyen gizemler elbette var. Bununla birlikte, 3B görüntüler Jüpiter gibi Jüpiter gezegenlerinin nasıl davrandığına dair daha uyumlu bir resim üretiyor. Jüpiter’in gizemlerini çözmek için tahmin ettiğimizden daha az vaktimiz olabilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Jüpiter’in Atmosferinin İlk 3D Görüntüsü Yayınlandı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör