2023 Yılı Elektrikli Araçlar İçin Bir Dönüm Noktası Olacak

blank
2023 Yılı Elektrikli Araçlar İçin Bir Dönüm Noktası Olacak

İçerik: 2023 Yılı Elektrikli Araçlar İçin Bir Dönüm Noktası Olacak

2023 Yılı Elektrikli Araçlar İçin Bir Dönüm Noktası Olacak:

Türkiye’nin elektrikli otomobillere geçişte son 10 yıl içinde, şu anda 6000 elektrikli aracın trafiğe kayıtlı olduğu belirtildi. Sharz.net Genel Koordinatörü Ayşe Ece Şengönül, elektrikli araç sayısının kısa sürede hızla artacağını vurgulayarak, “Ülke genelinde elektrikli araç sayısının 2023 yılı sonuna kadar üç katına çıkma potansiyeline sahip olduğunu tahmin ediyoruz. Öte yandan, 3’e kadar tüm otomobil üreticileri, dizel motorlu seri üretim hatlarını kısıtlayarak elektrikli otomobil seri üretim hatlarını genişletecekler. Bu dönüm noktası itibariyle her yıl bir önceki yıla göre 2023-2 kat daha fazla elektrikli otomobil satılacak. Butonlu telefonlar ve tüplü televizyonlar gibi içten yanmalı motorlar da yakında hayatımızdan çıkacak.” dedi.

Türkiye’deki birçok şarj operatörüne altyapı sağlayan ve 250 şarj noktasıyla ülkedeki en yaygın şarj ağlarından birine sahip olan Sharz.net, elektrikli araç dünyası hakkında tahminlerde bulundu. Gri pazar üzerinden satılan otomobiller dahil 2021 yılının ilk 6 ayında 894 elektrikli otomobil satışı yapılırken, ülkemizde trafiğe kayıtlı yaklaşık 6.000 elektrikli aracın şu anda yollarda olduğu vurgulandı.

Sharz.net Genel Koordinatörü Ayşe Ece Şengönül, elektrikli araç popülasyonunun güçlü bir ivme ile artacağını belirterek, “Avrupa ile kıyaslandığında elektrikli araç sayımız hala çok az ve şu an için varlık etkisi yaratmıyor. Bununla birlikte, 2023 yılına kadar tüm otomobil üreticileri, dizel motorlu araç seri üretim hatlarını kısıtlayarak elektrikli otomobil seri üretim hatlarını genişletecek. Bu dönüm noktası itibariyle her yıl bir önceki yıla göre 2-3 kat daha fazla elektrikli otomobil satılacak. Butonlu telefonlar ve tüplü televizyonlar gibi içten yanmalı motorlar da yakında hayatımızdan çıkacak. Elektrik geleceği düşündüğümüzden daha yakın.” açıklama yaptı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: 2023 Yılı Elektrikli Araçlar İçin Bir Dönüm Noktası Olacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör