Amazon Kuiper Projesi, 2022’de Uzaya İki Prototip Fırlatacak

blank
Amazon Kuiper Projesi, 2022'de Uzaya İki Prototip Fırlatacak

İçerik: Amazon Kuiper Projesi, 2022’de Uzaya İki Prototip Fırlatacak

Amazon Kuiper Projesi, 2022’de Uzaya İki Prototip Fırlatacak:

Amazon, gezegenin çoğunu internet erişimiyle kaplamak için 3.236 düşük Dünya yörüngesini yerleştirme hedefine giden yolda başka bir dönüm noktasına ulaştı. Pazartesi günü şirket, iki prototip uydu, KuiperSat-1 ve KuiperSat-2’yi başlatmak için Federal İletişim Komisyonu’na bir lisans başvurusunda bulundu. Şirketin takımyıldız uydusunun son üretim varyantına dahil etmeyi planladığı birçok teknolojiyi içerecek ve bu sistemlerin bir laboratuvar ortamı dışında nasıl çalıştığını test etme şansına sahip olacak. Aynı zamanda testler, tam ağını yörüngeye koyma zamanı geldiğinde fırlatma prosedürlerini ve görev yönetimini doğrulamasını sağlayacak.

“Project Kuiper için maliyet ve performans hedeflerimizi karşılamak için birçok yeni teknoloji icat ettik. Tüm sistemler simüle edilmiş ve laboratuvar ortamlarında iyi test ediliyor ve yakında uzayda nasıl performans gösterdiklerini görmeye hazır olacağız” dedi. Proje Kuiper’in teknoloji başkan yardımcısı Rajeev Badyal. “Yörünge içi testin yerini hiçbir şey tutamaz ve böylesine zorlu bir ortamda çalışmanın karmaşıklığı ve riski göz önüne alındığında çok şey öğrenmeyi umuyoruz.” dendi.

Amazon’a göre, KuiperSat-1 ve KuiperSat-2’yi 2022’nin sonuna doğru fırlatacak. Test tamamlandıktan sonra şirket, gezegeni çevreleyen çöp yığınına eklenmemeleri için uyduları yörüngeden çıkarmayı planlıyor. Ek olarak, uydulardan birinde bir güneşlik bulunacak, böylece Amazon daha az yansıtıcı ve dolayısıyla yerdeki teleskoplar tarafından daha az görünür olmasına yardımcı olup olmadığını görebilir.

blank

Amazon, bugün yaptığı duyuruyla KuiperSat-1 ve KuiperSat-2’yi uzaya yerleştirmek için ABL Space Systems ile birlikte çalıştığını paylaştı. Şirketin yeni RS1 roketi, uyduları yörüngeye taşıyacak. Amazon’un Kuiper gemisinin ana tasarım özelliklerinden biri, United Launch Alliance’ın Atlas V roketi de dahil olmak üzere çoklu fırlatma sistemleriyle uyumlu olmalarıdır.

Testi tamamladıktan sonra, Amazon’un tüm sistemi uzaya yerleştirmek için hızlı hareket etmesi gerekecek. FCC ilk planını onayladığında, şirket uyduların yarısını 2026’ya kadar ve tüm takımyıldızı 30 Temmuz 2029’a kadar yörüngeye koyacağını söyledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Amazon Kuiper Projesi, 2022’de Uzaya İki Prototip Fırlatacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör