Hyundai IONIQ 5 Euro NCAP Testinde Beş Yıldız Aldı

blank
Hyundai IONIQ 5 Euro NCAP Testinde Beş Yıldız Aldı

İçerik: Hyundai IONIQ 5 Euro NCAP Testinde Beş Yıldız Aldı

Hyundai IONIQ 5 Euro NCAP Testinde Beş Yıldız Aldı:

Hyundai, TUCSON, IONIQ 5 ve BAYON modelleri, bağımsız araç değerlendirme kuruluşu Euroncap tarafından yapılan çarpışma testlerinde başarılı oldu. Kısa süre önce piyasaya sürülen ve tüm pazarlarda popülerliğini zirveye taşıyan üç yeni Hyundai modeli, değerlendirilen tüm kriterlerde en yüksek puanları aldı. Hem TUCSON hem de IONIQ 5 maksimum beş yıldızlı bir güvenlik derecesi elde ederken, BAYON dört yıldızlı bir derecelendirme ile ödüllendirildi.

Euro NCAP güvenlik testini geçen araçlar aşağıdaki dört kategoride değerlendirildi. Öncelikli olarak “Yetişkin Yolcu”, “Çocuk Yolcu”, “Hassas Yaya” ve ardından “Güvenlik Ekipmanları” açısından değerlendirilen araçlar, segmentlerinde en iyi performansı gösterdi.

Beş yıldızlı Hyundai TUCSON, özellikle “Yetişkin Yolcu” ve “Çocuk Yolcu” arasında en iyi puanı aldı. IONIQ 5, bu kategorilerde ve “Güvenlik Ekipmanları”nda da mükemmel sonuçlar elde etti. BAYON, “Çocuk Yolcu” kategorisinde de en iyi performansı gösterdi.

Smart Sense: Hyundai Güvenlik Paketi
Hyundai modelleri Hyundai Smart Sense aktif güvenlik ve sürüş yardım özellikleri ile üretilmektedir. Ön koltuktaki yolcuları daha da güvende tutmak için geliştirilmiş yedi hava yastığı sistemine ek olarak, Yeni TUCSON’un yükseltilmiş güvenlik paketi artık Otoyol Sürüş Asistanı (HDA), Kör Nokta Görüş Monitörü (BVM), Kör Nokta Çarpışma Asistanını da içeriyor. Kör Nokta Çarpışma Önleme Yardımı (BCA) ve Ön Çarpışma Önleme Yardımı (kavşak dönüşlü FCA), TUCSON’un hızını kontrol altında tutmasına ve trafikte öndeki araca olan mesafesini korumasına ve şeridinde kalmasına yardımcı olur.

Kör Nokta İzleme Asistanı (BVM), dönüş sinyali kullanıldığında arka görüşü 10,25 inçlik bir dijital ekrana aktardı. Kör Nokta Çarpışma Önleme Yardımı (BCA) ayrıca arkadan viraj alma durumunu sürekli olarak izler ve başka bir araç algılandığında sürücüleri uyarır ve gerektiğinde diferansiyel frenleme uygular. FCA ayrıca diğer arabalar, yayalar ve bisikletlilerle çarpışmayı önlemek için otonom olarak fren yapar. Bu özellik şimdi Kavşak Dönüşü özelliğini içeriyor ve koruma aralığını, sola dönerken kavşaklarda çarpışmaları önlemek için genişletiyor.

Tamamen elektrikli IONIQ 5 aynı zamanda Otoyol Sürüş Yardımı 2’yi (HDA 2) sunan ilk Hyundai modelidir. Navigasyon tabanlı Akıllı Sürüş Kontrolünü (NSCC) ve Şeritte Kalma Yardımını (LFA) bir araya getiren HDA 2, Seviye 2 otonom sürüş özelliklerini kullanarak otoyolda sürüşü daha konforlu hale getiriyor. Bu özellik, hızı, yönü ve takip mesafesini kontrol etmek ve sürücünün şerit değiştirmesine yardımcı olmak için ön görüş kamerası, radar sensörleri ve navigasyon verilerini kullanır.

Hyundai SUV ailesinin yeni üyeleri gibi, BAYON da Smart Sense özelliklerinin kapsamlı bir listesiyle standart olarak gelen güvenliğe öncelik veriyor. Daha güvenli otoyol sürüşüne ek olarak, uykulu veya dikkati dağılmış sürüş algılandığında sürücüyü uyaran bir sistem olan Driver Attention Warning (DAW) ile donatılmıştır. Araç Kalkış Uyarısı (LVDA), öndeki araç trafikte giderken veya öndeki araç yeterince hızlı tepki vermediğinde sürücüyü hareket etmesi konusunda uyarır.

Hyundai, her yıl yapılan Euro NCAP çarpışma testlerinden en yüksek güvenlik derecesini alan modeller üretiyor. Bu modellere en son eklenenler TUCSON ve IONIQ 5 iken, maksimum beş yıldız derecesini alan önceki Hyundai modelleri arasında i30, KONA, SANTA FE, IONIQ ve NEXO yer alıyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Hyundai IONIQ 5 Euro NCAP Testinde Beş Yıldız Aldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör