Amazon, Matter İçin Desteğini Doğruladı

blank
Amazon, Matter İçin Desteğini Doğruladı

İçerik: Amazon, Matter İçin Desteğini Doğruladı

Amazon, Matter İçin Desteğini Doğruladı. Amazon, akıllı ev bağlantı standardı Matter’e verdiği desteği doğruladı ve bugün bir blog gönderisinde Echo cihazlarında ve Eero Wi-Fi yönlendiricilerinde Matter over Thread’i destekleyeceğini duyurdu. Eero daha önce standardı desteklediğini doğrulamıştı. Amazon, duyurunun “Amazon’un Matter’a olan bağlılığını daha da genişletmek ve akıllı ev esneklik, gizlilik, işbirliği ve birlikte çalışabilirlik felsefesini güçlendirmek” ile ilgili olduğunu söyledi.

Ayrıca Amazon, Thread Group Yönetim Kurulu’nda Apple, Google ve Samsung’a katıldı. Wi-Fi’nin yanı sıra Thread, Matter için birincil protokoldür. Akıllı ev cihazlarının bağlanması için düşük güçlü, düşük bant genişliğine sahip ve düşük gecikmeli bir ağ sağlar.

Şirket, Echo 4. neslinin daha sonra ek Echo cihazları desteğiyle Matter over Thread desteği kazanacağını doğruladı. Bu yazın başlarında Amazon, çoğu Echo ve Echo Dot hoparlörü ve her Echo Studio, Echo Show, Echo Plus ve Echo Flex dahil olmak üzere Echo akıllı hoparlörlerinin çoğunu Matter’ı destekleyecek şekilde yükselteceğini söyledi. Tüm Eero Pro, Eero Beacon, Eero Pro 6 ve Eero 6 cihazlarında Thread radyoları bulunur ve halihazırda Thread cihazlarının bağlanması için Thread sınır yönlendiricileri olarak işlev görüyor.

Matter, akıllı ev cihazları ve ekosistemler arasında ortak bir dil ve ortak etkileşim modeli oluşturacak IP tabanlı bir uygulama protokolüdür. Echo cihazlarında Matter over Thread ve Wi-Fi desteği ile Alexa kullanıcıları, Matter özellikli akıllı ev cihazlarını Echo akıllı hoparlörlerine bağlayabilmeli ve bunları Alexa uygulaması ve Alexa ses kontrolü ile kontrol edebilmelidir.

Örneğin, Amazon, Matter çevresinde birlikte çalıştığı şirketler listesinde Eve adını kontrol etti. Sensörler, prizler, anahtarlar ve aydınlatma gibi akıllı ev cihazları yapan Eve, daha önce sadece Apple’ın HomeKit’i ile çalışıyordu ancak Matter ile ürünleri Alexa ve diğer akıllı ev ekosistemlerine bağlanabilecek. Amazon ayrıca Matter over Thread cihazları yaratan markalar olarak Yale, Wemo, Schlage, Sengled, Netatmo, Nanoleaf, Tuya, eWeLink ve Leedarson’dan bahsetti.

Matter’ın ana vaatlerinden biri çoklu yönetici kontrolüdür. Bu, Matter’ı destekleyen herhangi bir Amazon akıllı ev cihazını başka bir Matter denetleyicisi kullanarak kontrol edebilmeniz gerektiği anlamına gelir. SmartThings, Google ve Apple’ın tümü Matter’a bağlılar, bu nedenle teoride, isterseniz Amazon akıllı ev cihazlarınızı kontrol etmek için bu şirketlerin uygulamalarını ve sesli yardımcılarını kullanabileceksiniz. Standart henüz tamamlanmadığı için satın alınabilecek bir Matter cihazı yok. Ancak Matter’ı denetleyen Connectivity Standards Alliance’a göre, 2022’de Matter özellikli akıllı ev ürünlerini görmeye başlamalıyız.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Amazon, Matter İçin Desteğini Doğruladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Amazon, Aşı Olmuş Çalışanlarını Maskesiz Çalıştıracak

Amazon, Aşı Olmuş Çalışanlarını Maskesiz Çalıştıracak. The Wall Street Journal, COVID-19’a karşı aşılanan Amazon depo …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör