Apple Geçtiğimiz Çeyrekte Rekor Sayıda MacBook Sattı

blank
Apple Geçtiğimiz Çeyrekte Rekor Sayıda MacBook Sattı

İçerik: Apple Geçtiğimiz Çeyrekte Rekor Sayıda MacBook Sattı

Apple Geçtiğimiz Çeyrekte Rekor Sayıda MacBook Sattı. Strateji Analizi araştırma firmasına göre Apple, MacBook Air’deki indirimler sayesinde MacBook satışlarının bir kısmını geçen çeyrekte geri aldı. Şirket, 2021 yılının 3. çeyreğinde geçen yıla göre yüzde 10 artışla 6,5 ​​milyon rekor MacBook sattı. Bu arada, IDC, Chromebook satışlarının pandeminin başlamasından bu yana ilk kez düştüğünü bildirdi.

Genel olarak dizüstü bilgisayar satışları, büyük ölçüde ticari ve eğitim satışları nedeniyle geçen yıla göre yüzde sekiz artarak 66,8 milyon adede ulaştı. Strategy Analytics’e göre, buna kısmen “MacBook Air ve oyun notebookları gibi premium ürünlerde daha yüksek indirimler” yardımcı oldu.

Bileşen kıtlığı ve fiyatları yükselten ve bazı gecikmelere neden olan yüksek maliyetler olmasaydı satışlar daha da yüksek olabilirdi. Lenovo, HP, Dell, Apple ve ASUS’un ilk beşi tamamlamasıyla birlikte 15,3 milyon adet sevkıyatla dördüncü çeyrekte satış listesinin zirvesinde yer aldı.

IDC’ye göre Chromebook ve tablet satışları pek iyi olmadı. Chromebook satışları, büyük ölçüde eğitim pazarındaki “doygunluk” sayesinde bir önceki yıla göre yüzde 29,8 düşüşle 6,5 milyon birime düştü. Firma, “Birçok okul ve hükümet, uzaktan eğitim için cihazlar sağlamak için bütçelerini boşa harcadı ve hatta tüketiciler 2020’de agresif bir şekilde öğrenim için cihazları satın aldı” dedi. Lenovo, Chromebook’lar için satış listesinin zirvesinde yer alırken, onu Acer, Dell, HP ve Samsung takip etti.

Tablet satışları, azalan talep ve sınırlı arz nedeniyle yüzde 9.4 yavaşlayarak 42.3 milyon adede ulaştı. Bu eğilimin istisnası, iPad satışlarının geçen yıla göre yüzde 4,6 artarak 14,7 milyon adede ulaştığı Apple oldu. Samsung, bu sayının yarısından biraz fazlasını (7,5 milyon) sattığı için kategoriye hakim oldu ve onu Amazon, Lenovo ve Huawei izledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple Geçtiğimiz Çeyrekte Rekor Sayıda MacBook Sattı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör