Microsoft Teams, Metaverse için 3 Boyutlu Avatarlar Geliştirdi

blank
Microsoft Teams, Metaverse için 3 Boyutlu Avatarlar Geliştirdi

İçerik: Microsoft Teams, Metaverse için 3 Boyutlu Avatarlar Geliştirdi

Microsoft Teams, Metaverse için 3 Boyutlu Avatarlar Geliştirdi. Microsoft, “metaverse” yönündeki çabasının bir parçası olarak Teams sohbet sistemine 3 boyutlu sanal avatarlar ve ortamlar eklediğini söylüyor.

“Mesh” platformunun, sanal gerçeklik başlığı olsun ya da olmasın, insanların sanal alanda buluşmasına izin vereceğini söylüyor. Microsoft, “sürükleyici toplantılar” olarak adlandırdığı yeni özelliklerin 2022’nin ilk yarısında kullanıma sunulacağını söylüyor.

Facebook, kendisini Meta olarak adlandırmak için yeniden markalaşmasının bir parçası olarak benzer sanal sohbet odalarını sergiledikten sonra geliyor. Bir “metaverse”in ne olacağına dair tek bir kesin tanım olmasa da, çoğu sürüm, oyundan eğitime kadar her şeyi kapsayan, birbirine bağlı çok çeşitli sanal dünyalarla internetin gelecekteki bir versiyonu olacağını tahmin ediyor.

Hem Microsoft hem de Meta, ilk adımlarının önemli bir parçası olarak 3D sohbet ve işbirliğini tanıttı. Teams, Microsoft’un Zoom veya Google Meet’e benzer iş sohbeti ve görüntülü arama uygulamasıdır ve kişisel kullanıcılar için bir sürümü de mevcuttur.

Görünüşe göre, bir sonraki büyük şey. Metaverse nedir? Facebook, büyük marka değişikliğinde adını Meta olarak değiştirdi. Microsoft, sanal gerçeklik (VR) veya artırılmış gerçeklik (AR) kulaklığı ihtiyacına daha az odaklanıyor, ancak bunları destekleyecek.

Örneğin 3 boyutlu avatarlar, web kamerasını açmak istemedikleri zaman uzak bir Teams toplantısındaki bir kişiyi temsil edebilecek ve normal bir iki boyutlu bilgisayar ekranında görünebilecek.

Şirket, sisteminin “kameranız kapalıyken bile fiziksel varlığınızı konuşmaya dahil etmenizi sağlayan hareketleri ve jestleri taklit etmek için AI kullanacağını” söyledi. Microsoft’tan John Roach bir blog yazısında, “Çok fazla insan, çoğu zaman statik bir resim veya baş harfleri olan bir balondur” diye yazdı.

Avatarlar ayrıca bir mikrofon konuşan kullanıcıyı aldığında ağzın hareketini canlandırabilecek ve “ek ifade kabiliyeti kazandıracak” dedi. Şirketler ve kuruluşlar, toplantılar için kendi tasarımlarına göre 2D veya 3D olarak da çalışacak kendi 3D alanlarını oluşturabilecekler.

Uygun bir VR veya AR kulaklığına sahip olanlar için Microsoft, insanların teknolojiyi kullanarak sanal ortamlarda dolaşmasına izin vermeyi planlıyor, ancak bu gerekli değil. Sistemin, pandemi sırasında çalışanları “yerleştirmek” için kullanan danışmanlık firması Accenture’da binlerce yeni işe alınanla test edildiğini söyledi.

Microsoft, Hololens olarak bilinen bir kulaklık yapan kendi AR teknolojisi kanadına sahiptir. Ancak Facebook’un Oculus veya Valve’s Index VR oyun kulaklıklarından farklı olarak, ticari müşterilere yönelik olarak pazarlanmaktadır. Dijital bindirmeleri gerçek dünya vizyonuyla karıştırarak farklı bir amaca hizmet eder ve binlerce dolarlık fiyatlarla önemli ölçüde daha pahalıya mal olur.

Geçen yıl Teams, toplantıları daha kişisel hissettirmek için “birlikte modu” yayınladı
Şirket, ilk artırılmış gerçeklik girişiminin “bisikletlerden üst düzey mobilyalara, yeni jet motorlarına ve spor stadyumlarına kadar her şey” üzerinde işbirliği yapan tasarımcılar tarafından kullanılmak üzere tasarlandığını söylüyor.

Mesh platformunu Teams’e getirmenin “meta veriye açılan bir kapı” olduğunu söylüyor ve daha etkileyici, sürükleyici bir alan olduğunu düşündüğü şeyi deneyen kişilerin, onu geleneksel uzaktan toplantı yöntemine tercih edeceğine inanıyor. Microsoft’un Ignite etkinliğinde yeni sistemleri açıklayan Microsoft CEO’su Satya Nadella, “En önemli şey, insanlığımızı yanımızda getirebilmemiz ve bu dünyayı nasıl deneyimlemek istediğimizi seçebilmemizdir.

“Metaverse sadece dünyayı nasıl gördüğümüzü değiştirmiyor, aynı zamanda hepimizin ona aktif olarak nasıl katıldığımızı değiştiriyor.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Microsoft Teams, Metaverse için 3 Boyutlu Avatarlar Geliştirdi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör