Microsoft’un Edge Tarayıcısı Artık Linux’ta Düzenli Çalışıyor

blank
Microsoft'un Edge Tarayıcısı Artık Linux'ta Düzenli Çalışıyor

İçerik: Microsoft’un Edge Tarayıcısı Artık Linux’ta Düzenli Çalışıyor

Microsoft’un Edge Tarayıcısı Artık Linux’ta Düzenli Çalışıyor. Evet, doğru okudunuz: Microsoft, Linux için resmi olarak bir web tarayıcısı yayınladı. Ars Technica, yazılım devinin nihayet Linux için Edge’in ilk kararlı sürümünü yayınladığını bildirdi. Chromium tabanlı tarayıcıya Microsoft’un web sitesi (.deb ve .rpm biçimlerinde) veya bir Linux paket yöneticisi kullanılarak komut satırı aracılığıyla erişilebilir.

Linux sürümünün gelmesi uzun zaman oldu. Microsoft, Edge varyantını Dev ve Beta kanallarında yaklaşık bir yıldır test ediyordu ve Mac ve Windows sürümlerinden iki yıldan fazla bir süre sonra geliyor. Linux’un tarihsel olarak çok az tüketici PC pazar payına sahip olmasına rağmen, beklemeye neyin yol açtığı net değil.

Özellik paritesi en azından büyük ölçüde sağlam. Şaşırtıcı bir şekilde bir Internet Explorer uyumluluk modu bulamazsınız (yalnızca Windows’ta var), ancak sekmeleri, yer imlerini, parolaları ve uzantıları eşitleyebilirsiniz. Linux’u kişisel bir sistemde kullanıyorsanız, ancak tarayıcı kurulumunu Windows PC’nizden iş yerinde istiyorsanız, bu tarayıcı tercihiniz olabilir.

Bu sürüm, Microsoft’un Linux ile olan ilişkisinin yıllar içinde nasıl değiştiğinin simgesidir. 2000’li yılların başında, CEO Steve Ballmer Linux’u fikri mülkiyet konusunda “bir kanser” olarak adlandırdığında ve başka bir şekilde onu Windows için bir tehdit olarak gördüğünde şirket, kötü şöhrete sahip bir düşmandı. Internet Explorer, olası Linux anahtarlayıcıları için etkili bir şekilde caydırıcı oldu, çünkü IE için optimize edilmiş birçok site, eğer çalışırlarsa, önemli bir çaba harcamadan Linux tarayıcılarında düzgün şekilde çalışmazlardı.

Şirket artık Windows’tan çok hizmetlere odaklanıyor ve bu, Microsoft 365 ve Windows 365 gibi teklifleri mümkün olduğunca erişilebilir kılmak anlamına geliyor. Microsoft’un, Google Workspace gibi rakiplerini kullanmalarını önlemek için Linux kullanıcılarına karşı dostça davranması gerekiyor – Kullanıcıların Windows’a geçme planları olmasa bile, yıllarca abonelik ücretlerine yol açarsa Linux için Edge faydalı olabilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Microsoft’un Edge Tarayıcısı Artık Linux’ta Düzenli Çalışıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör