Microsoft Edge Artık Linux’ta Daha Kararlı Çalışacak

blank
Microsoft Edge Artık Linux'ta Daha Kararlı Çalışacak

İçerik: Microsoft Edge Artık Linux’ta Daha Kararlı Çalışacak

Microsoft Edge Artık Linux’ta Daha Kararlı Çalışacak:

Microsoft, Linux için resmi olarak web tarayıcısı Edge’i yayınladı. Ars Technica, yazılım devinin nihayet Linux için Edge’in ilk kararlı sürümünü yayınladığını bildirdi. Chromium tabanlı tarayıcıya Microsoft’un web sitesi (.deb ve .rpm biçimlerinde) veya bir Linux paket yöneticisi kullanılarak komut satırı aracılığıyla erişilebileceksiniz.

Microsoft Edge’in Linux sürümünün gelmesi uzun zaman aldı. Microsoft, Edge varyantını Dev ve Beta kanallarında yaklaşık bir yıldır test ediyordu ve tarayıcı Mac ve Windows sürümlerinden iki yıldan fazla bir süre sonra kullacılara sunulacak. Linux tarihsel olarak çok az tüketici PC pazar payına sahip olmasına rağmen kemik kullanıcı kitlesi tarafından tercih edilmeye devam ediyor.

Özellik paritesi en azından büyük ölçüde sağlam olacak. Tarayıcının Linux sürümünde bir Internet Explorer uyumluluk modu bulamayacaksınız (yalnızca Windows’ta vardır), ancak sekmeleri, yer imlerini, parolaları ve uzantıları eşitleyebileceksiniz. Linux’u kişisel bir sistemde kullanıyorsanız, ancak tarayıcı kurulumunu Windows PC’nizden iş yerinde istiyorsanız, bu tarayıcı tercihiniz olabilir.

Bu sürüm, Microsoft’un Linux ile olan ilişkisinin yıllar içinde nasıl değiştiğinin simgesi olarak görülüyor. 2000’lerin başında, CEO Steve Ballmer’in Linux’u fikri mülkiyet konusunda “bir kanser” olarak adlandırdığında ve başka türlü onu Windows için bir tehdit olarak gördüğünde, Linux ve Microsoft arasındaki ipler iyice gerilmişti. Internet Explorer, olası Linux anahtarlayıcıları için etkili bir şekilde caydırıcı oldu, çünkü IE için optimize edilmiş birçok site, eğer çalışırlarsa, önemli bir çaba harcamadan Linux tarayıcılarında düzgün şekilde çalışmadılar.

blank

Microsoft’un, Google Workspace gibi rakiplerini kullanmalarını önlemek için Linux kullanıcılarına karşı dostça davranması gerekiyor. Kullanıcıların Windows’a geçme planları olmasa bile, yıllarca abonelik ücretlerine yol açarsa Linux için Edge faydalı olabilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Microsoft Edge Artık Linux’ta Daha Kararlı Çalışacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör