Ulusal Uzay Programı Bütçesi 1 Milyar 890 Milyon TL Oldu

blank
Ulusal Uzay Programı Bütçesi 1 Milyar 890 Milyon TL Oldu

İçerik: Ulusal Uzay Programı Bütçesi 1 Milyar 890 Milyon TL Oldu

Ulusal Uzay Programı Bütçesi 1 Milyar 890 Milyon TL Oldu:

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank; 3 Kasım 2021 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunda Bakanlık, bağlı ve ilgili kurum ve kuruluşların 2022 bütçesini sundu. Bakan Varank sunumunda; Proje destekleri, kritik ürün çalışmaları, yerli otomobil ve pil üretimi, Ar-Ge çalışmaları, ramjet projesi, Ulusal Uzay Programı ve hibrit roket motoru çalışmaları hakkında bütçe bilgileri verdi.

Sanayi üretiminin 2020 yılının ikinci yarısından itibaren artmaya devam ettiğini belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank;

“Belirlediğimiz 10 ana hedef Cumhurbaşkanımız tarafından kamuoyu ile paylaşılmıştır. Program kapsamında yapılacak çalışmalar 1 Milyar 890 Milyon Liralık bütçe ile yatırım programına alındı. Kendi aracımızla Ay’a sert iniş yapmak ve uluslararası işbirlikleriyle bir Türk vatandaşını uzaya göndermek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Uzayda ateşleyeceğimiz hibrit roket motorunun testlerini yaparken, fırlatma aracı ve liman için de değerlendirme çalışmalarını sürdürüyoruz” dedi.

Ulusal Uzay Programı kapsamındaki projelerin bütçesinin 1 milyar 890 milyon lira olduğunu ifade etti.

DeltaV Uzay Teknolojileri; Ulusal Uzay Programı’nda “Ay ile İlk Temas” adlı ay görevinde uzay aracını dünya yörüngesinden aya taşıyacak bir hibrit motor geliştiriyor. Bakan Varank; TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı sunumda, DeltaV’nin 17 Temmuz 2021’de geliştirdiği SORS Sonda Roketinin testinin görseli paylaşıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank; 8 Nisan 2021 tarihinde, beraberindeki heyet ile birlikte hibrit roket motoru çalışmalarını yerinde görmek üzere Şile’de milli ve özgün hibrit roket motorları geliştiren Delta V’nin Roket Motoru Ateşleme Tesisini ziyaret etti.

Bakan Mustafa Varank ve beraberindeki heyet, atışların sonunda test sahasında sistemleri tekrar inceleyerek test sonuçları hakkında bilgi aldı. Testlerde hedeflenen sürenin 50 saniye olduğunu belirten Bakan Varank, şunları kaydetti:

“50 saniyelik ateşlemenin tamamını başarıyla tamamladı. Ay görevinde kullanılabilecek motorun ilk denemeleri başarıyla yapıldı. Burada da Türkiye’deki tüm imkanları, tüm şirketlerimizin imkanlarını kullanmak istiyoruz. Delta V, dünyada yeni bir teknoloji olarak kabul edilen hibrit roket motorlarını işleten bir şirkettir. Tüm bu işlemleri Arif (Karabeyoğlu) hocamız yürütüyor.” açıklamalar yaptı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Ulusal Uzay Programı Bütçesi 1 Milyar 890 Milyon TL Oldu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör