Araştırmacılar Robotlara Sosyal Beceriler Kazandırmak İstiyor

blank
Araştırmacılar Robotlara Sosyal Beceriler Kazandırmak İstiyor

İçerik: Araştırmacılar Robotlara Sosyal Beceriler Kazandırmak İstiyor

Araştırmacılar Robotlara Sosyal Beceriler Kazandırmak İstiyor:

Filmlerde robotların insanlara yardım ettiği (veya engellediği) biliniyor, ancak gerçek dünyada oldukça sınırlı sosyal becerileri var. MIT’nin CSAIL bilgisayar bilimi araştırmacıları, yeni bir makaleye göre robotlara kendi hedeflerini ilerletmek için diğer robotlarla nasıl etkileşime gireceklerini öğreterek robotların sosyal becerilerini arttırmaya çalışıyorlar. Araştırma, örneğin destekli yaşam tesislerinde insan-robot etkileşimlerinin gelişmesine yol açabilir, hatta psikologların insanlar arasındaki sosyal etkileşimleri daha iyi ölçmesine yardımcı olabilir.

Bu etkileşimleri incelemek için araştırmacılar, sanal robotların hem sosyal hem de fiziksel hedefleri takip etmesine izin veren simüle edilmiş bir 2B ortam yarattı. Örneğin, fiziksel bir hedef, bir ızgara üzerinde belirli bir noktada bir ağaca gitmek olabilirken, sosyal bir hedef, başka bir robotun ne yapmaya çalıştığını tahmin etmek ve sonra buna dayanarak hareket etmek olacak. Yani robotlar birbirlerinin hareketlerine göre kendi hareketlerini düzenleyebilecek, tıpkı insanlar gibi..

Robot, kendisini hedeflerine yaklaştıran eylemler için, yardım için eşleşen bir ödül ve onu engellemek için zıt bir ödülle ödüllendirilecek. Ekip üç tür robot üzerinde çalışıyor: İlkinin yalnızca fiziksel hedefleri olacak, ikincisinin fiziksel ve sosyal hedefleri oalcak, ancak tüm robotların yalnızca fiziksel hedefleri olduğunu varsayacak. Üçüncüsü, diğerlerinin hepsinin sosyal ve fiziksel hedefleri olduğunu varsayar, böylece bir hedefe ulaşmak için başkalarıyla bir araya gelmek gibi daha gelişmiş eylemlerde bulunabilir.

Küçük bebekler bile yardım etme ve engelleme gibi sosyal etkileşimleri anlıyor gibi görünüyor, ancak henüz bu akıl yürütmeyi insan düzeyinde esneklik gibi herhangi bir şeyde gerçekleştirebilecek makinelere sahip değiliz.

Ekip, her üç robot türüyle de 98 farklı senaryo oluşturdu. On iki insan, robotların etkileşime girdiği yaklaşık 200 video klibi izledi ve ardından fiziksel ve sosyal hedefleri tahmin etmek zorunda kaldı. Araştırmacılar, “Çoğu durumda, modelleri, insanların her çerçevede meydana gelen sosyal etkileşimler hakkında düşündükleriyle aynı fikirdeydi” dedi.

Araştırmacılar, sonuçların, başkalarının benzer sosyal etkileşimler üzerinde çalışmasına izin veren bir “kıyaslama” olarak hareket edeceğini umuyor. Ardından, daha fazla etkileşim türüne izin veren 3B aracılarla daha karmaşık bir ortam oluşturmayı planlıyorlar.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Araştırmacılar Robotlara Sosyal Beceriler Kazandırmak İstiyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör