Cihazları Giysilerimizle Şarj Etmeye Bir Adım Kaldı

blank
Cihazları Giysilerimizle Şarj Etmeye Bir Adım Kaldı

İçerik: Cihazları Giysilerimizle Şarj Etmeye Bir Adım Kaldı

Cihazları Giysilerimizle Şarj Etmeye Bir Adım Kaldı:

Çinli bilim adamları, yüksek performanslı dokuma lityum iyon fiber pillerin ölçeklenebilir üretimini gerçekleştirdiler. Bu gelişme, giysiler aracılığıyla kablosuz olarak şarj edilebilen elektronik cihazları gerçeğe bir adım daha yaklaştırdı.

Fudan Üniversitesi araştırmacıları tarafından, bu tür fiberlerin iç direncinin uzunluklarına göre nasıl değiştiğini gösteren ve güvenli lityum iyon fiber pillerin geliştirilmesi için teorik destek sunan ilgili bir çalışma, Nature dergisinde yakın zamanda yayınlandı.

Araştırma ekibi tarafından geliştirilen bir metre uzunluğundaki elyaf; Akıllı telefonlar, akıllı bileklikler ve kalp atış hızı monitörleri gibi giyilebilir elektronik cihazlara uzun süreli kesintisiz güç sağladığı kanıtlanmıştır. Makaleye göre, 90,5 şarj-deşarj döngüsünden sonra tutma kapasitesi yaklaşık yüzde 80 kalıyor ve fiber, 500 döngü için eğrildikten sonra kapasitesinin yüzde 100’ünden fazlasını koruyabiliyor. Araştırmacılar, bu tür pillerin uzunluğunun daha önce santimetre ölçeğinde olduğundan, lifleri dokumanın imkansız olduğunu belirtiyorlar.

blank

Yeni keşifle bilim adamları, yüksek performanslı dokuma lityum iyon fiber piller yapmayı başardılar. Ekip, yaptığı açıklamada, kablosuz şarj cihazlarıyla entegre edildiğinde tekstillerin akıllı telefonlar için esnek ve istikrarlı güç kaynağı çözümleri haline gelebileceğini söyledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Cihazları Giysilerimizle Şarj Etmeye Bir Adım Kaldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Intel, 2021’de Rekor Satış Rakamlarına Ulaştı

Intel, 2021’de Rekor Satış Rakamlarına Ulaştı: Intel Çarşamba günü, 2021’in benzeri görülmemiş talep ve tedarik …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör