Giyilebilir Cihazlarda Veri Güvenliği İçin 5 Öneri

blank
Giyilebilir Cihazlarda Veri Güvenliği İçin 5 Öneri

İçerik: Giyilebilir Cihazlarda Veri Güvenliği İçin 5 Öneri

Giyilebilir Cihazlarda Kişisel Veri Güvenliği İçin 5 Öneri:Akıllı bileklikler ve saatler artık tüketicilerin günlük hayatlarının vazgeçilmez bir parçası. Ancak tüm giyilebilir cihazlar, insanların günlük aktiviteleri ve fiziksel durumları hakkında veri toplar ve saklar. Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, spor takibi, uyku takibi, nabız ölçümü, stres ölçümü gibi pek çok kullanışlı özelliğe sahip giyilebilir teknolojik cihazların kişisel veri gizliliği konusunda da bazı riskler oluşturabileceğini belirterek, tüketicilere saklaması gereken 5 tavsiyede bulunuyor.

Giyilebilir cihazlarda kişisel veri güvenliğinin sağlanması için Serap Günal, kullanıcıların izlemesi gereken 5 basit adımı paylaşıyor.

  1. Gizlilik ayarlarınızı kontrol edin. Giyilebilir cihazınızı kullanırken kişisel veri gizliliğini sağlamak için cihazınızın gizlilik ayarlarını değiştirin. Size en uygun gizlilik ayarlarını seçerek cihazlarda varsayılan ayarları yeniden yapılandırın. Ayrıca bilgilerinizin paylaşıldığı sosyal medya ağlarının ayarlarını kontrol edin ve herkese açık olup olmadığına bakın.
  2. Gizlilik politikalarını okuyun. Kişisel veri güvenliğiniz için tüm cihazlarınızdaki gizlilik politikalarını inceleyin. Giyilebilir cihazlarınızın şirket tarafından toplanan verileri nasıl kullandığını veya paylaştığını öğrenin. İstenmeyen durumlara karşı önlem alın. Gizlilik politikasında net olmayan bilgiler varsa, şirketle iletişime geçin.
  3. Konum bilgilerini kapatın ve paylaştığınız bilgileri sınırlayın. Siber suçluların ev veya iş adresiniz gibi önemli kişisel verilerinize erişmesini önlemek için konum bilgilerinizi mümkün olduğunca kapalı tutun. Aynı zamanda, cihazın daha fazla kişisel veri toplamasını önlemek için kullanmadığınız zamanlarda cihazlarınızı kapalı tutun.
  4. Cihazlarınızı parola ile koruyun ve yazılım güncellemelerini etkinleştirin. Giyilebilir cihazınızda güvenlik şifresi veya PIN ayarı özelliği varsa bu özellikten yararlanın. Bu sayede olası bir hırsızlık veya kayıp durumunda verilerinizin başkasının eline geçmesini engellemiş olursunuz. Aynı zamanda kişisel veri gizliliğinizi en üst seviyede tutmak için giyilebilir cihazınızın yazılımını düzenli olarak güncelleyin.
  5. Kullanmadığınız cihazlarınızdaki kişisel verilerinizi silin. Giyilebilir cihazınızı artık kullanmıyorsanız, tüm kişisel verilerinizi cihazınızdan sildiğinizden emin olun. Cihazınızda toplanan tüm verileri silmenin bir yolu, cihazı fabrika ayarlarına sıfırlamaktır. Fakat durum her cihaz için aynı olmayabilir. Cihazınızdaki tüm kişisel verileri kalıcı olarak nasıl silebileceğiniz konusunda üreticiyle iletişime geçin.
0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Giyilebilir Cihazlarda Veri Güvenliği İçin 5 Öneri

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Intel, 2021’de Rekor Satış Rakamlarına Ulaştı

Intel, 2021’de Rekor Satış Rakamlarına Ulaştı: Intel Çarşamba günü, 2021’in benzeri görülmemiş talep ve tedarik …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör