Türkiye, Uzay Limanı İçin Pakistan ile Çalışacak

blank
Türkiye, Uzay Limanı İçin Pakistan ile Çalışacak

İçerik: Türkiye, Uzay Limanı İçin Pakistan ile Çalışacak

Türkiye, Uzay Limanı İçin Pakistan ile Çalışacak:

Türk Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım; Stratejik Düşünce Enstitüsü’nde (SDE) düzenlenen konferansta Türkiye’nin uzay çalışmalarını anlattı. Başkan Yıldırım, 2 yıl önce kurulan Türk Uzay Ajansı’nın görev, çalışma, misyon ve hedeflerini paylaştı.

Başkan Yıldırım yaptığı açıklamalarda uzay çalışmaları alanındaki en önemli eksikliğin insan kaynağı olduğunu belirterek, “Uzay alanında yetişmiş insan gücüne ihtiyacımız var dedi. ABD’de 270 bin uzmanla durumun böyle olduğunu vurgulayan Yıldırım, Türkiye’de sayının bini geçmediğini, üniversitelerle çalıştıklarını söyledi.

TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım; Ulusal Uzay Programı’ndaki “Uzay Limanı” hedefine atıfta bulunarak, uzay limanının dünyadaki karşılığının havalimanları ve İngilizce adının “Space Port” olduğunu söyledi. Türkiye’nin coğrafi koşullarının uygun olmadığını, ancak Pakistan’ın Türkiye ile uzay limanı projesini gerçekleştirmeye çok istekli olduğunu da sözlerine ekledi. Bu konudaki çalışmaların da sürdüğünü ifade etti.

“Şu anda Türkiye’nin 4 uydusu var. Beşinci uydumuzu yıl sonunda göndereceğiz, yıl sonunda TÜRKSAT 5B uzaya fırlatılacak. Uzayda birçok uydu var; İstihbarat için, iklim için, yeraltını izleyen uydular için birçok uydu var. Starlink, sadece iletişim için 12 bin uydu göndermeyi hedefliyor.

Uzayda çok geniş bir alanda sürekli genişleyen bir araştırma yelpazesi devam etmektedir. Uzayda onbinlerce uydunun trafiği vs önemli. İleride bu trafiğin sağlanmasında sorunlar olabilir ve bu sorunları çözmek için uzay yasasına ihtiyaç duyulabilir… NATO uzayı harekat alanı ilan etti. Gelecek için bazı çalışmalar yapılıyor. Uzayda meydana gelebilecek her türlü problemin çözümü için uzay kanununun oluşturulması önemlidir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Türkiye, Uzay Limanı İçin Pakistan ile Çalışacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör