Bal Arıları Parazitleri Kontrol Etmek İçin Yeni Bir Yol Keşfetti

blank
Bal Arıları Parazitleri Kontrol Etmek İçin Yeni Bir Yol Keşfetti

İçerik: Bal Arıları Parazitleri Kontrol Etmek İçin Yeni Bir Yol Keşfetti

Bal Arıları Parazitleri Kontrol Etmek İçin Yeni Bir Yol Keşfetti. COVID-19 salgını bize birkaç önemli ders verdi. Ellerimizi yıkamayı ve sık sık ellenen eşyalarımızı dezenfekte etmeyi yeniden öğrenmek zorunda kaldık. Daha da önemlisi, muhtemelen COVID-19’un yayılmasıyla başa çıkmanın yolu olan sosyal mesafeye uymak zorundayız. Peki sosyal mesafenin sadece bize özgü olmadığını biliyor muydunuz? UCL ve Sassari Üniversitesi’nden bilim adamları, bal arılarının kendilerini parazitlere karşı korumak için sosyal mesafeyi kullandıklarını keşfettiler.

Bal arıları, parazitlerin yayılmasını önlemek için sosyal mesafe tekniklerini kullanıyor. Dünyadaki bal arısı popülasyonları düşüşte. Değişen iklim, pestisitler, monokültürel alanlar ve agresif tarım teknikleri nedeniyle çoğunlukla bizim hatamız. Ancak bal arıları da parazitlerin saldırısına uğramaktadır. İyi olan şu ki, bu yeni araştırmaya göre, bu parlak böcekler bu riskleri en aza indirecek kadar akıllılar.

İngiltere ve İtalya’dan araştırmacılar, bal arısı kolonilerinde ektoparazit akar Varroa yok edicisinin varlığının, kovanların sosyal organizasyonunda değişikliklere neden olup olmadığını değerlendirdi. Bilim adamları, bu parazitler tarafından istila edilen ve edilmeyen kolonileri karşılaştırdılar ve akarların mevcudiyeti tarafından teşvik edilmiş olabilecek davranış değişikliklerine baktılar. Genellikle, bal arısı kovanları, biri çevrede toplayıcılar tarafından işgal edilen ve iç kısımda hemşireler, kraliçe ve kuluçka tarafından işgal edilen iki ana bölmeye ayrılır.

Bu yapı ana arı ve genç arıların korunmasını sağlar. Ancak, bu araştırmanın ortaya koyduğu gibi, akar istilasına tepki olarak, toplayıcılar yuvanın çevresine doğru hareket ederken, genç damat ve damat arılar ise yuvanın merkezine doğru hareket eder. Bu temelde iki grup arasındaki mesafeyi arttırır ve parazitlerin yayılmasını durdurur.

Bu, koşullara uyum sağlamanın inanılmaz bir örneğidir. Arılar arasındaki sosyal ilişkilerin esnekliği, onların sosyal yapılarının iyiliğini en üst düzeye çıkarmalarını ve gerektiğinde riskleri en aza indirmelerini sağlar. Araştırmanın baş yazarı Dr Michelina Pusceddu şunları söyledi: “Aynı parazit bulaşmış kolonideki iki arı grubu arasındaki sosyal mesafede gözlemlenen artış, bal arılarının savaşmak için nasıl evrimleştiğinin yeni ve bazı yönlerden şaşırtıcı bir yönünü temsil ediyor”. Bilim adamları ayrıca bal arılarının sosyal mesafeyi ve ne kadar iyi getirebileceğini incelemek için harika modeller olduğunu söylüyor.

Bal arılarının tehditlere uyum sağlama yeteneği şaşırtıcı değildir. Doğal olarak, bilim adamları onu biraz daha derinlemesine incelemek isteyeceklerdir. Belki bu çalışmaların sonunda arıları biraz daha takdir edebileceğiz ve bu zorlu pandemi zamanlarında insan etkileşimlerimize örnek olarak kullanacağız.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Bal Arıları Parazitleri Kontrol Etmek İçin Yeni Bir Yol Keşfetti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi

ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi. Beyaz Saray’a göre, Ocak ayında Ukrayna devlet …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör