Hubble Teleskobunun Rakibi ‘İki Haftalık Terörle’ Karşı Karşıya

blank
Hubble Teleskobunun Rakibi 'İki Haftalık Terörle' Karşı Karşıya

İçerik: Hubble Teleskobunun Rakibi ‘İki Haftalık Terörle’ Karşı Karşıya

Hubble Teleskobunun Rakibi ‘İki Haftalık Terörle’ Karşı Karşıya. Mühendisler, Mars’a bir mekik indirme sürecini “yedi dakikalık terör” olarak tanımlamayı seviyorlar. Bir robotun atmosfere bir tüfek mermisinden daha hızlı girdikten sonra Kızıl Gezegenin yüzeyinde durma noktasına gelmesi 7 dakika kadar sürüyor; ve yere çarpmamak için çok fazla şeyin tam ortasından geçmesi gerekiyor. Ancak James Webb Uzay Teleskobu (JWST) söz konusu olduğunda, daha çok “iki haftalık terör” gibi.

Muazzam Hubble teleskobunun halefi olan gözlemevi, Evrende parlayan ilk yıldızları görmek için inşa edildi. Bu çok sönük, çok uzak hedefler, fırlatma roketinin içine sığması için katlanması ve daha sonra yörüngeye girdikten sonra kozmosun fotoğraflarını çekmeye başlamak için tekrar açılması gereken çok büyük bir teleskop tasarımı gerektiriyor.

Bu açılmaya, hassas figürün bir tenis kortu büyüklüğünde olduğu tersten bir origami egzersizi adı verildi. Şaşırtıcı bir menteşeler, motorlar, dişliler, yaylar, kasnaklar ve kablolar senfonisini içerecek – bunların hepsi komuta ve mükemmellik için çalışmalıdır. En az 344 “tek nokta hatası” vardır – zaman çizelgesinde, eylem sıraya göre gerçekleşmezse, altı tonluk teleskopun istenen konfigürasyonu gerçekleştiremediği ve 10 milyar dolarlık misyonunu ölümcül şekilde baltaladığı kritik anlar yaşanabilir.

Webb’in görüşünü engelleyici güneş ışığından koruyacak beş süper ince zarın genişlemesi özellikle zor görünüyor. Ancak ABD uzay ajansı (Nasa) ve havacılık üreticisi Northrop Grumman (NG) liderliğindeki mühendislik ekiplerine gizli bir güven var. Bunun nedeni, her şeyi tekrar tekrar test etmeleri ve prova etmeleridir.

Northrop Grumman sistem mühendisi Krystal Puga, “Güneş kalkanı bir paraşüt paraşütü gibidir; mükemmel bir şekilde açılması ve açılması için herhangi bir takılma ve herhangi bir karışıklık olmadan açılması gerekir,” dedi.

“Sırayı mükemmelleştirmek için, hem küçük hem de tam boyutlu modellerde birkaç yıl boyunca birden çok dağıtım testi gerçekleştirdik. Yalnızca dağıtım değil, aynı zamanda istifleme sürecini de uyguladık. Bu bize Webb’in başarıyla konuşlandıracağına dair güven veriyor.” diye ekledi.

Webb’in dramı, teleskop Avrupa Ariane roketinin tepesinden çıkar çıkmaz başlıyor. İlk olarak, güneş dizisi dışarı çıkmalıdır. Güç yok, görev yok. Ardından, yüksek kazançlı anten hareket ederek yer ile iki yönlü iletişim sağlar.

Ama tüm bunlar, bir sonrakiyle karşılaştırıldığında biraz kolay. “James Webb dağıtımlardan kaçınamaz. Aslında, James Webb şimdiye kadar denenmiş en karmaşık dağıtım dizilerinden bazılarını gerçekleştirmek zorundadır ve bunlar birçok zorlukla birlikte gelir.”

Mekanizmalar işlerini yaparken neler olduğunu gösterecek kameralar yok. Bunları göz ardı etmenin bir nedeni, güneşlik tarafından düşmesi gereken karanlık gölgede zaten pek işe yaramayacak olmalarıdır.

Böylece ekipler sensör geri bildirimlerine güvenecek ve bir sorun ortaya çıkarsa, bir çözüm bulunana kadar “hata ağaçları” üzerinde çalışacaklar. Aşırı durumlarda, sıkışmış olabilecek bir mekanizmayı serbest bırakmak için teleskopu biraz sallamak bile mümkün.

Nasa’nın Webb dağıtım sistemleri lideri Alphonso Stewart, “Örneğin, yalpaladığımı söylediğimde, gözlemevini ileri geri sallıyorsunuz” dedi. “Bir girdap açısından, gözlemevini herhangi bir eksen etrafında döndürebiliriz. Ve ateş ve buz için, gözlemevini, güneşi belirli bölgelere ısıtmak için yönlendirecek şekilde yönlendirebiliriz, eğer bunun doğru olduğunu kabul edersek. konuşlandırma için gerekli” dedi.


Webb şu anda bir Avrupa Ariane-5 roketinde fırlatılmayı bekleyen istiflenmiş konfigürasyonunda Webb, fırlatmadan yaklaşık 180 gün sonra hizmete girecek, bu süre teleskopun aynalarının ve aletlerinin performansının ayarlanmasını da içeriyor. Ancak mühendisler, özellikle bir engelle karşılaşırlarsa, görevlerini aceleye getirmeyeceklerdir.

Bill Ochs, “Neredeyse 11 yıldır Webb proje yöneticisiyim ve bu ekip pes etmiyor” dedi. “Yani, başarısız olursak ne yapacağımız hakkında konuşmuyoruz? Yörüngede gördüğümüz sorunları nasıl düzelteceğimizi ve oradan nasıl ilerleyeceğimizi konuşuyoruz.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Hubble Teleskobunun Rakibi ‘İki Haftalık Terörle’ Karşı Karşıya

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör