Audi, Dakar Rallisi’nde Güvenlik Standartlarını Belirledi

blank
Audi, Dakar Rallisi'nde Güvenlik Standartlarını Belirledi

İçerik: Audi, Dakar Rallisi’nde Güvenlik Standartlarını Belirledi

Audi, Dakar Rallisi’nde Güvenlik Standartlarını Belirledi:

Efsanevi Dakar Rallisi’ne sadece birkaç gün kala Audi ekibi çalışmalarını hızlandırdı. Off-road yarışların doğasından kaynaklanan risklerin yanı sıra, aracın yüksek gerilim sistemine sahip olması ve bir kaza durumunda optimum yolcu korumasını sağlayabilmesi nedeniyle çok ciddi bir çalışma gerektiren güvenlik konusu, takımın odaklandığı alanlardan birisi oldu.

Hazırlıkların önemli bir kısmı da aracın ve ekibin güvenliği. Yarış yönetmeliğine göre aracın koruyucu ve taşıyıcı yapısının metalik malzemelerden yapılmış olması gerekmektedir. RS Q e-Tron’daki bu alanların temel yapısı bir tüp çerçeveden oluşuyor. Audi bu çerçeveyi yaparken krom, molibden ve vanadyum (CrMoV) alaşım elementleri içeren bir alaşım seçti. Havacılık endüstrisinde de kullanılan bu alaşım, ısıya dayanıklı, su verilmiş tavlanmış çelikten oluşmaktadır.

Çerçeveyi yönetmeliklerde tanımlanan geometriye uygun olarak oluşturan ve gerekli statik basınç testlerini karşılayan Audi, şasi arasındaki boşluklarda kullanılan kompozit malzemelerden yapılmış paneller sayesinde sürücülerin de korunmasını sağlıyor. Yırtılmalara neden olabilecek bazı durumlara karşı Zylon tarafından desteklenen karbon fiber takviyeli plastiklerden (CFRP) üretilen bu bileşenler, keskin ve sivri cisimlerin araca girmesini de engelliyor. Aynı şekilde pilotları ve yardımcı pilotları yüksek gerilim sistemi ile ilgili herhangi bir sorundan korur.

blank

Audi, 2004-2011 yılları arasında DTM’de, 2017-2018 yılları arasında rallikros’ta, 1999-2016 yılları arasında LMP’de, 2012’de DTM touring otomobilinde ve 2017-2021 yılları arasında Formula E’de çelik sac şasi CFRP monokoklardan yapılmış boru çerçeve tasarımlarını kullandı. Audi bu kadar çok programı bu kadar geniş ve başarılı bir şekilde uygulayan tek otomobil üreticisi olarak biliniyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Audi, Dakar Rallisi’nde Güvenlik Standartlarını Belirledi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör