Yeni Yerli Hava Füzesi 2023’de Atış Testlerine Başlayacak

blank
Yeni Yerli Hava Füzesi 2023'de Atış Testlerine Başlayacak

İçerik: Yeni Yerli Hava Füzesi 2023’de Atış Testlerine Başlayacak

Yeni Yerli Hava Füzesi 2023’de Atış Testlerine Başlayacak:

TÜBİTAK SAGE Direktörü Gürcan Okumuş, GÖKHAN ramjet güdümlü havadan havaya füzesinin atış testlerinin 2023 yılında gerçekleştirilmesinin hedeflendiğini açıkladı. Etkinlikte ilk olarak yerli hava savunma silahı olan GÖKHAN’ın adı açıklandı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından Etimesgut’taki 82. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü’nde 3 adet HGK-1000 teslimatı için düzenlenen törene katıldı.

Gürcan Okumuş, GÖKHAN hakkında: “Gökhan bizi gerçekten heyecanlandıran bir proje. TÜBİTAK SAGE olarak havadan havaya füzeler üzerinde yoğun bir şekilde çalıştık ve zorlu aşamalardan geçtik ancak önemli kazanımlar elde ettik. GÖKHAN projesinin temeli GÖKTUĞ projesinden gelmektedir. GÖKHAN son derece etkili itme kontrolüne sahip ramjet havadan havaya füze olacak, projeye resmi olarak başlandı ve çalışmalarımız devam ediyor. Önce ramjet belli bir olgunluğa ulaşacak, daha sonra bu füzeyi yerden bir araya getirip ateş edeceğiz ve füze istenilen olgunluğa ulaştığında hava platformlarından fırlatacağız. 2023’ten itibaren test atışlarının farklı seviyelerde başlayacağını düşünüyorum.” Açıklamalar yaptı ve GÖKHAN için öncelikli platformunun F-16 olacağını belirtti.

Gürcan Okumuş,TÜBİTAK SAGE’de ramjet testleri için gerekli test altyapısının tamamlandığını belirterek, “Şu anda ramjet’i kendi test altyapımızla test ediyoruz. Tabii daha yapılacak işler var ama örneğin test altyapımız olduğu için şu ana kadar muhtemelen 100’den fazla ateşleme testi yapabildik. Bu altyapı olmadan bunu çok daha zor yöntemlerle ve pahalı koşullarda yapacağız. Türkiye bu noktada önemli bir ilerleme kaydetti. Bu sevindirici bir gelişme.” dedi.

blank

GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN’ın farklı platformlardan fırlatılabilen hava savunma füzeleri olarak da kullanılabileceğini ve dünyada bu tür örneklerin bulunduğunu belirten Okumuş, GÖKHAN’ın ramjet güdümlü hava savunma füzesi olarak da değerlendirildiğini söyledi.

Popüler inanışın aksine, ramjet tahrikli hava savunma füzeleri oldukça eskidir, ancak yine de alışılmadık bir kavramdır. Bunun ilk örneklerinden birini 1965’de kullanıma sunulan Sovyet yapımı M9 ramjet güdümlü hava savunma füzeleridir. Mak. Boyut olarak devasa sayılabilecek M8, taşıyıcı platformuyla benzer boyutlara sahipti.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Yeni Yerli Hava Füzesi 2023’de Atış Testlerine Başlayacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör