Apple ve Google Hakkındaki Dava Sonuçlandı

blank
Apple ve Google Hakkındaki Dava Sonuçlandı

İçerik: Apple ve Google Hakkındaki Dava Sonuçlandı

Apple ve Google Hakkındaki Dava Sonuçlandı. Google, İngiltere’de yaklaşık 5,4 milyon iPhone kullanıcısının gizliliğini ihlal ettikten sonra dava açma riskinden kurtuldu. Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi, Safari kullanıcılarını izlemek için kasten bir geçici çözüm oluşturduktan sonra teknoloji devine ABD tarzı bir Sınıf Davası davası açılmasına izin veremeyeceğine karar verdi.

Lord Leggatt tarafından okunan karar, ABD merkezli Google ile İngiltere’nin veri koruma yasaları arasındaki kesişme gibi prosedürle ilgili konulara odaklandı. Ancak daha da önemlisi, “hasar” sorunu ve tüketici hakları savunucusu Richard Lloyd liderliğindeki davacıların, Google’ın geçici çözümünün herhangi bir maddi zarara yol açtığını kanıtlamamış olmalarıydı.

Hikaye 2017’de Lloyd ile başlıyor ve diğerleri, şirkete dava açmaya çalışmak için “Google You Owe Us” adlı bir grup kurdu. Google’ın, İngiltere yasalarını ihlal ederek Haziran 2011 ile Şubat 2012 arasında iPhone kullanıcıları hakkında yasa dışı bir şekilde veri topladığını iddia etti.

Mesele, Google’ın, başka şekilde yetkisi olmayan verilere erişmek için kasten bir geçici çözüm oluşturmasına bağlıydı. Lloyd ve mürettebat Yüksek Mahkemede kaybetti, ancak bu ilk karar İngiltere Temyiz Mahkemesi tarafından bozuldu ve kişisel verilerin rızası olmadan kasıtlı olarak kötüye kullanılmasının ardından Google’ın bir mahkeme salonuyla yüzleşmesinin oldukça uygun olduğunu söyledi.

Büyük bir davacı grubunun ortak dava açması mümkün olsa da, ABD tarzı Toplu Dava davalar yaygın değil, hatta Birleşik Krallık yasalarında gerçekten bir şey değil. Lloyd ve ekibi, Google’ın izlemesinin başlı başına zararlı olduğunu ve buna bağlı olarak standart bir tazminat düzeyi hesaplanabileceğini belirlemeye çalışıyorlardı. Bu, Yüksek Mahkemenin en açık şekilde reddettiği gerçekti – belirli bir rakamın (etkilenen kullanıcı başına 750 £ (yaklaşık 1.000 $) civarında sabitlendiği bildirildi) adil bir tazminat olmadığını söyleyerek.

Google’ın bu davayla mücadele etmesi için tuttuğu firma Pinsent Mason’dan David Barker, kararın tazminatın yalnızca gerçek zararın meydana geldiği durumlarda istenebileceği fikrini desteklediğini yazdı. Ve basitçe söylemek gerekirse, Google’ın kişisel verileri toplaması, gerçek dünyada herhangi bir zarara veya zihinsel sıkıntıya neden olmak için yetersizdi. Davayı açan Richard Lloyd, Sky News’e mahkemenin “halkı Google’dan ve yasaları çiğneyen diğer Büyük Teknoloji firmalarından korumak için yeterince çaba göstermediği” için “acı bir hayal kırıklığına uğradığını” söyledi. Ve bu karar, aslında, büyük teknoloji şirketlerinin kullanıcı verilerini sansür korkusu olmadan kötüye kullanmaya devam etmeleri için açık bir çek yazılmasıdır. Hükümet liderlerinin adım atmasının ve kişisel verilerin kötüye kullanımını daha iyi kısıtlamak için yasalar oluşturmasının zamanının geldiğini de sözlerine ekledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple ve Google Hakkındaki Dava Sonuçlandı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör