Facebook ve Instagram, Irk Ve Siyaset Bağlantılı Reklamları Kaldırıyor

blank
Facebook ve Instagram, Irk Ve Siyaset Bağlantılı Reklamları Kaldırıyor

İçerik: Facebook ve Instagram, Irk Ve Siyaset Bağlantılı Reklamları Kaldırıyor

Facebook ve Instagram, Irk Ve Siyaset Bağlantılı Reklamları Kaldırıyor. Facebook ve Instagram’ı yöneten ana şirketin yeni adı Meta, yeni bir strateji geliştiriyor. Meta for Business blogundaki bir gönderiye göre reklam verenler, ırk veya etnik köken, dini görüşler, siyasi inançlar, cinsel yönelim, sağlık, ve çok daha fazlası ile ilgili hedef seçiyor

Meta’nın pazarlama ve reklamlardan sorumlu başkan yardımcısı Graham Mudd, “Uzmanlardan, bu tür seçenekleri hedeflemenin yeterince temsil edilmeyen gruplardaki insanlar için olumsuz deneyimlere yol açabilecek şekilde kullanılabileceğine dair endişelerini duyduk” diye yazıyor.

Meta, ayrıntılı hedefleme seçeneklerinin aslında fiziksel özelliklerinize veya kişisel tercihlerinize dayanmadığını vurguluyor. Aksine, etkinliğinize dayanarak reklam verenlerin ilginizi çekebileceğini düşündükleri şeylerdir. Yine de ayrıntılı hedefleme zararlı olabilir. Çarpıcı reklamlar ayrımcı hissettirebilir, bağımlılıkları güçlendirebilir, davranışı olumsuz etkileyebilir ve hatta zihinsel sıkıntıya neden olabilir.

“BU GİBİ HEDEFLEME SEÇENEKLERİ OLUMSUZ DENEYİMLERE YOL AÇACAK ŞEKİLDE KULLANILABİLİR”
Meta, “hassas” ayrıntılı hedefleme seçeneklerinin çoğunda “sil” tuşuna basmayı planlıyor, ancak bu, Facebook’un geçmişte tartışmalı kategorileri kaldırmak zorunda kaldığı birkaç örnekten sonra geliyor. Önceden, reklamcılar reklamları Yahudi karşıtı kategorilere ve sahte bilime hedefleyebilirdi. Ayrıca şirketlerin konut, iş ve kredi reklamlarını belirli ırkları hariç tutabilecek “çok kültürlü yakınlığa” göre hedeflemesine izin veriyor. Ve ancak Cambridge Analytica skandalından sonra Facebook, 2018’de reklamları hedeflemek için üçüncü taraf verilerine izin vermeyi durdurdu ve satın alma geçmişiniz gibi verileri reklam verenlere satan şirketleri devre dışı bıraktı.

Bu son değişikliğin nedeni akıl sağlığını korumakla ilgili olabilir, ancak daha büyük resme bakarsak, Meta muhtemelen AB’nin izleme tabanlı reklamcılığı yasaklayan düzenlemeler oluşturma çabalarının sonucuna hazırlanıyor. Meta’nın küresel reklamcılık sistemi belirli alanları etkili bir şekilde filtreleyemez, bu nedenle dünya çapında ayrıntılı hedefleme gruplarını kapatması gerekecek.

2021’in üçüncü çeyreğinde, Facebook’un toplam reklam geliri 28,2 milyar dolar olarak gerçekleşti ve bu, gönderide belirtildiği gibi neden bu kadar “zor” bir karar olduğunu açıklayabilir. Değişiklik, 19 Ocak 2022’de Facebook, Instagram ve Messenger’da yürürlüğe girecek. Ancak bu yine de Meta’nın sizi yaşınıza, cinsiyetinize ve konumunuza göre hedeflemesini engellemeyecek.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook ve Instagram, Irk Ve Siyaset Bağlantılı Reklamları Kaldırıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör