Google, 2.8 Milyar Dolarlık Temyiz Davasını Kaybetti

blank
Google, 2.8 Milyar Dolarlık Temyiz Davasını Kaybetti

İçerik: Google, 2.8 Milyar Dolarlık Temyiz Davasını Kaybetti

Google, 2.8 Milyar Dolarlık Temyiz Davasını Kaybetti. Avrupa Birliği’nin Lüksemburg’daki Genel Mahkemesi, Avrupa Komisyonu’nun 2017 yılında bir antitröst davası için 2,42 milyar Euro’luk (2,8 milyar ABD Doları) rekor bir para cezasıyla Google’a darbe vurma kararını onayladı. Teknoloji devi kendi karşılaştırmalı alışveriş hizmetlerini tercih etti ve kullanıcıları haksız yere rakiplerinin ürünlerine göre kendi ürünlerine yönlendirdi. Bu 2,8 milyar dolarlık ceza, Alphabet’in (Google’ın ana şirketi) 2 trilyon dolarlık değerlemesinin sadece küçük bir kısmı, ancak komisyonun şimdiye kadar verdiği en büyük mali cezaydı.

Mahkeme yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Genel Mahkeme, Google’ın genel sonuç sayfalarında daha elverişli görüntüleme ve konumlandırma yoluyla kendi karşılaştırmalı alışveriş hizmetini tercih ederken, bu sayfalardaki rakip karşılaştırma hizmetlerinden elde edilen sonuçları sıralama algoritmaları aracılığıyla devrederek, esasa ilişkin rekabetten ayrıldığını tespit etmiştir. “

Genel Mahkeme, çoğunlukla komisyonun Google’ın eylemlerinin karşılaştırmalı alışveriş üzerinde zararlı etkileri olduğu yönündeki bulgularının yanında yer alırken, AB davasının bir unsuruyla aynı fikirde değildi. The Wall Street Journal’ın belirttiği gibi, düzenleyicilerin şirketin davranışının genel arama motorları arasındaki rekabete zarar verdiğini kanıtlayamadığını söyledi.

Google, AB’nin kararına itiraz ettiğinde, komisyonun Amazon’dan e-ticaret sektöründe karşılaştığı rekabeti görmezden geldiğini savundu. Şirket, davayı AB’nin en yüksek mahkemesi olan Avrupa Adalet Divanı’na götürerek Genel Mahkeme’nin kararına bir kez daha itiraz edebilir. Ancak bir sözcü The Journal’a, şirketin başka bir temyiz başvurusunda bulunup bulunmamaya karar vermeden önce kararı daha yakından incelemesi gerektiğini söyledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Google, 2.8 Milyar Dolarlık Temyiz Davasını Kaybetti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör