NASA, Ay’a İnsanlı İniş Planını 2025’e Kaydırdı

blank
NASA, Ay'a İnsanlı İniş Planını 2025'e Kaydırdı

İçerik: NASA, Ay’a İnsanlı İniş Planını 2025’e Kaydırdı

NASA, Ay’a İnsanlı İniş Planını 2025’e Kaydırdı. NASA, Artemis III görevi için zaman çizelgesini resmen ayarladı ve 2024’te Ay’a inmeyecek. NASA yöneticisi Bill Nelson’ın açıklamasına göre ajans şimdi, ilk kadın ve bir sonraki Amerikalı erkeği en erken 2025’te ay yüzeyine indirmeyi hedefliyor, NASA başlangıçta Ay’a dönüşü için 2028’lik bir fırlatma tarihi hedefliyordu, ancak Trump yönetimi bu tarihi 2017’de dört yıl geriye aldı. Gazetecilerle yaptığı bir konferans görüşmesinde Nelson, “Trump yönetiminin 2024 insan iniş hedefi teknik fizibiliteye dayanmaktadır.” dedi.

Gerçekçi olmayan süreye ek olarak, Nelson gecikme için Blue Origin’in ajans aleyhine açtığı davayı suçladı. SpaceX ile olan sözleşmesini askıya almak ve astronotları birkaç kez Ay’ın yüzeyine götürmesi gereken ay iniş aracı üzerindeki çalışmayı durdurmak zorunda kaldı. Sonuç olarak NASA, 2024 inişi hakkında daha Nelson duyurusunu yapmadan önce şüpheler uyandıran iniş aracı üzerinde neredeyse yedi aylık bir çalışma kaybetti.

Hatırlarsanız NASA, SpaceX’e Nisan ayında Starship tabanlı bir Ay iniş sistemi geliştirmesi için 2,9 milyar dolarlık bir sözleşme vermişti. Ajans tarihsel olarak her görev için birden fazla müteahhitle çalışıyor, ancak bu durumda yalnızca Elon Musk’ın şirketi ile bir anlaşma imzaladı. Jeff Bezos’un Blue Origin’i, proje için teklifini revize etme şansı verilmediğini savunarak bu karar nedeniyle NASA’ya dava açtı.

Ancak bir haber ajansının Eylül ayında elde ettiği yasal belgelere dayanarak NASA, Blue Origin’in önerilen 5,9 milyar dolarlık ay iniş teklifiyle “kumar oynadığını” hissetti. Şirketin iddiaya göre, NASA’nın kendisine bir sözleşme vereceğini, ancak daha düşük bir fiyat için pazarlık yapacağını varsaydığı için fiyatı gereğinden fazla yükseltti. Federal Mahkeme, birkaç gün önce Blue Origin aleyhine karar verdi ve NASA’nın SpaceX’e Ay’a iniş sözleşmesini verdiğinde “temel uçuş güvenliği gerekliliklerini” göz ardı ettiği iddialarını reddetti.

Nelson’ın duyurusu, NASA’nın mürettebatsız Artemis I uçuş testi lansmanını bu yıldan Şubat 2022’ye taşımasından kısa bir süre sonra geldi. Bu, her şeyin planlandığı gibi gideceğini varsayıyor – görev için kullanılacak Orion kapsülü ve Uzay Fırlatma Sisteminin yine de bir testten geçmesi gerekecek. NASA’nın patlatma için programlayabilmesinden önce bir dizi test yapılacak.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA, Ay’a İnsanlı İniş Planını 2025’e Kaydırdı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör