Twitter, Web’de Görüntü Önizlemelerini Durdurdu

blank
Twitter, Web'de Görüntü Önizlemelerini Durdurdu

İçerik: Twitter, Web’de Görüntü Önizlemelerini Durdurdu

Twitter, Web’de Görüntü Önizlemelerini Durdurdu:

Twitter, mobilden sonra Twitter’ın web’deki görüntüleri de otomatik olarak kırpmayı durdurduğunu bildirdi. Araştırmacılar ve kullanıcılar, kırpma algoritmalarının ırk ve cinsiyete dayalı olarak önyargılı olma eğiliminde olduğunu keşfettikten sonra, artık platformlar arasında tam boyutlu görüntüler bırakıyor ve görüntüler önizlemeye uygun olmayacaklar.

Örneğin, bir tweet ile birlikte portre biçiminde bir fotoğraf gönderirseniz, algoritmanın karar verdiği yerde kırpılmak yerine artık tam dikey boyutuyla gösterilecek. Bununla birlikte, bir web sitesine gömülü resimler içeren tweet’ler, aşağıda gösterildiği gibi hala daha kare olacak şekilde kırpılacak. Ve bir web makalesini bir resme bağlarsanız, en boy oranı veya platformdan bağımsız olarak, otomatik olarak 16:9’a kırpılacak. Bu, birçok haber sitesinin ana (lede) görseli ayrı olarak gömülü olan makalelere tweet bağlantılarını önizlemeye kapatacak.

Twitter, otomatik kırpma konusundaki bir tartışmanın ardından fotoğrafları görüntüleme şeklini değiştirdi. Bazı kullanıcılar, hem siyah hem de beyaz yüzleri gösteren bir fotoğraf sunulduğunda, otomatik olarak beyaz yüze kırpma eğiliminde olduğunu fark ettiler. Araştırmacılar, beyaz insanlara ve kadınlara karşı hafif bir önyargısı olduğunu etkili bir şekilde kanıtladı, ancak Twitter bundan kısa bir süre önce kırpmayı aşamalı olarak kaldırmaya karar verdi.

Kırpma bir bakıma iyiydi, çünkü ne olup bittiğini daha iyi görmek için resme veya bağlantıya tıklamanızı sağlayabilir, bir web sitesini veya kişinin katılımını artırabilir. Yine de, daha az kırpılmamış görselin Twitter’da daha iyi bir deneyim sağlayacağını kimse inkar edemez.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Twitter, Web’de Görüntü Önizlemelerini Durdurdu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör