NASA, Hibrit Elektrik Teknolojisi Test Aracını Seçti

blank
NASA, Hibrit Elektrik Teknolojisi Test Aracını Seçti

İçerik: NASA, Hibrit Elektrik Teknolojisi Test Aracını Seçti

NASA, Hibrit Elektrik Teknolojisi Test Aracını Seçti:

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), yeni bir hibrit elektrik teknolojisi test aracı programı başlatmak için GE Aviation ile bir araştırma ortaklığı duyurdu. Megawatt (MW) sınıfındaki hibrit elektrikli tahrik sisteminin yer ve uçuş testlerinin 2020’lerin ortalarında yapılması planlanıyor.

Hibrit elektrik teknolojisinin uçuş testleri, modifiye edilmiş bir Saab 340B test uçağında gerçekleştirilecek ve GE’nin CT7-9B turboşaft motorlarıyla güçlendirilecek.

Elektrikli Aktarma Sistemi Uçuş Testi (EPFD) projesinin bir parçası olarak NASA, ticari havacılıkta hibrit elektrikli uçuş teknolojilerinin kullanımını hızlandırmak için GE Aviation ve ortaklarına beş yıl boyunca toplam 260 milyon dolar fon sağlayacak. Yıllarca hibrit elektrik sistemlerinin motorları, jeneratörleri ve güç dönüştürücüleri için parçalar geliştirdikten sonra GE, uçuşa hazır olduğunu göstermek için tek koridorlu uçaklar için entegre bir hibrit elektrikli güç aktarma organını sistematik olarak olgunlaştıracak.

Başkan Yardımcısı Mohamed Ali, “Hibrit elektrikli uçak motorlarını test laboratuvarlarımızdan çıkarmak ve onları gökyüzünde uçurmak ve ticari havacılığa mümkün olan en kısa sürede daha sürdürülebilir teknoloji çözümleri sunmak için NASA ile işbirliği yapma fırsatına sahip olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi. Mühendislik, GE Havacılık. ”

Yakıt tasarrufu sağlayan ve motor performansını optimize eden hibrit elektrikli tahrik teknolojileri, GE’nin havacılık için daha sürdürülebilir bir gelecek yaratmaya katkıda bulunma taahhüdünün merkezinde yer alıyor. GE Aviation, 2050 yılına kadar ürünleri için net sıfır emisyon elde etmeyi hedeflerken, geliştirilen hibrit elektrik motorları bu hedefe ulaşılmasına yardımcı olacak. Hibrit elektrik teknolojileri, Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) ve hidrojenin yanı sıra açık fan ve yeni gelişmiş motor çekirdeği tasarımları gibi gelişmiş motor mimarileriyle son derece uyumludur.

blank

NASA’nın Washington Genel Merkezi’ndeki Havacılık Araştırma Misyonu Direktörü Robert Pearce, “NASA ve ortakları, EAP (Elektrikli Uçak Tahrik) teknolojilerinin ticari ürünlere geçişini hızlandıracak ve ekonomik büyüme için bir katalizör görevi görecek” dedi. “Bu yeni alternatif tahrik ve enerji teknolojilerinin filoya entegrasyonuyla, ses altı taşımacılığın ekonomik ve çevresel performansını önemli ölçüde iyileştirmeyi umuyoruz.”

GE, EPFD programında NASA ile işbirliği içinde, hibrit elektrik motorları için standartları, sertifikasyonları ve düzenleyici gereksinimleri belirlemek için rehberlik ve veri de sağlayacak.

EPFD sözleşmesi, GE Aviation’ın hibrit elektrik sistemleri ve elektrik enerjisi üretimindeki kapsamlı deneyimine, GE Research ve GE Power’daki kapsamlı araştırma ve uçuş bileşeni geliştirme yeteneklerine dayanmaktadır. GE’nin en önemli kilometre taşları aşağıda listelenmiştir:

2009 Boeing Subsonic Ultra Green Aircraft Research (SUGAR) araştırmasına katılım. NASA, 2030’dan sonra gelecekteki uçaklar için emisyonları ve yakıt tüketimini azaltacak havacılık teknolojilerinin belirlenmesini talep etmişti. Ekip, hibrit elektrikli tahrik sistemlerini değerlendirdi.

2013 Dayton, Ohio’daki EPIS Merkezi’nin (Elektrik Gücü Entegre Sistemler Merkezi) açılışı, uçaklar için elektrik güç bileşenlerinin ve sistemlerinin geliştirilmesi ve test edilmesine odaklandı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA, Hibrit Elektrik Teknolojisi Test Aracını Seçti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör