Sürdürülebilir Havacılık Yakıtlı İlk Helikopter Uçuşu Gerçekleşti

blank
Sürdürülebilir Havacılık Yakıtlı İlk Helikopter Uçuşu Gerçekleşti

İçerik: Sürdürülebilir Havacılık Yakıtlı İlk Helikopter Uçuşu Gerçekleşti

Sürdürülebilir Havacılık Yakıtlı İlk Helikopter Uçuşu Gerçekleşti:

Airbus H225 helikopteri, %100 sürdürülebilir havacılık yakıtı ile uçan ilk helikopter oldu. (Airbus H225 Safran Makila 2 motorlarından biri tarafından desteklenmektedir)

Airbus Marignane genel merkezinde gerçekleşen uçuş, SAF’ın helikopter sistemlerinde kullanılabileceğinin ilk kanıtı oldu. Bugün, %50 karıştırma sınırını aşan SAF’ın helikopter sistemleri sertifikası, ileriye doğru atılmış önemli bir adımdır.

Airbus Helicopters Genel Müdür Yardımcısı, Mühendislik ve Teknik Direktörü Stefan Thome şunları söyledi: “Bugünkü uçuş, bu hedefe doğru atılan önemli bir ilk adımdır.” dedi.

Bordes fabrikasında Safran Helikopter Motorları tarafından gerçekleştirilen erken aşama karıştırılmamış SAF değerlendirme testleri, %100 SAF kullanımıyla ilgili teknik zorlukların daha kolay anlaşılmasını sağlayacaktır. H225 test helikopteri, TotalEnergies tarafından sağlanan kullanılmış yemeklik yağdan elde edilen karıştırılmamış SAF yakıtı ile uçtu ve bu, normal jet yakıtına kıyasla net %90 CO2 azalması sağladı.

Thome, “SAF, helikopterin performansı üzerinde olumsuz bir etki olmaksızın anında CO2 azaltımı sağladığı için Airbus Helicopters’ın karbondan arındırma stratejisinin önemli bir ayağıdır. Bugünkü uçuşu gerçeğe dönüştüren önemli işbirlikleri için ortaklarımız Safran Helikopter Motorları ve TotalEnergies’e teşekkür ederim. “SAF’ın yaygın olarak uygulanmasıyla ilgili zorlukların üstesinden gelinmesi ve havacılık endüstrisinin CO2 emisyonlarını azaltmada gerçek ilerleme kaydetmesi için tüm endüstri paydaşları arasında daha fazla işbirliği şarttır.” dedi.

Biyoyakıt kullanımını teşvik etmek için Airbus Helicopters, döner kanatlılardan oluşan bir SAF Kullanıcı Grubu kurdu. Şirket ayrıca Fransız ve Alman sahalarında eğitim ve test uçuşları için SAF’ı kullanmaya başladı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Sürdürülebilir Havacılık Yakıtlı İlk Helikopter Uçuşu Gerçekleşti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör