Tesla’nın Değeri Tüm Otomobil Üreticilerinin Değerini Geçti

blank
Tesla'nın Değeri Tüm Otomobil Üreticilerinin Değerini Geçti

İçerik: Tesla’nın Değeri Tüm Otomobil Üreticilerinin Değerini Geçti

Dünyanın en büyük otomotiv üreticisi Toyota, yeni nesil elektrikli araç üreticisi Tesla’dan 19 kat daha fazla araç üretiyor. Toyota’nın sadece 1/19’unu üreten Tesla’nın değeri, geçtiğimiz hafta ABD’li araç kiralama devi Hertz’den aldığı bin adetlik blok sipariş ile 100 trilyon dolar barajını aştı. Çarpıcı olan, Tesla’nın dünyadaki en büyük 11 otomotiv şirketinin toplamından daha değerli hale gelmesidir. Önde gelen otomobil firmalarının piyasa değeri cirolarının sadece 0,5 ile 0,8’i arasında iken Tesla’nın değeri cirosunun 32 katından fazladır.

Tesla’nın artık kendisini bir “otomotiv şirketi” değil “yüksek teknoloji şirketi” olarak tanımladığını anlatan Tırport Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Akın Arslan, şunları söyledi:

blank

“Tesla insanlara farklı deneyimler vaat ediyor. Akıllı araçları, akü ve şarj teknolojileri, yeni nesil tam otomatik üretim sistemleri ve çok yakında ortak araçlarıyla yepyeni bir devrime imza atıyor. Özellikle paylaşımlı otomobil pazarına göz kırpan Hertz, elektrikli ve akıllı Tesla otomobilleriyle paylaşımlı otomobil pazarında da inisiyatif alacak gibi görünüyor.” dedim. Tirport Başkanı Dr. Akın Arslan, sektörlerde yaşanan dönüşümü ve teknolojideki gelişmeleri anlattı.

1908 yılında Ford’un T modeli ile seri üretime başlayan otomobilin 113 yıllık seri üretim ve popülerleşme tarihi, Hertz’in bu kararıyla yepyeni bir döneme giriyor. Amerikan kültürünün bir parçası olan araç sahipliği kavramı dönüşmeye hazırlanıyor. Çoğu insan araba sahibi olmak yerine arabaya ihtiyaç duyduğu yerde ve zamanda ulaşmayı tercih edecektir. Belki bir araç talep ettiğinizde araç yerine gelir ve onu bekler. Hertz’in bu beklenmedik kararı, sektördeki tüm leasing şirketlerinin ve piyasaya hakim olan kritik üreticilerin stratejilerini baştan sona gözden geçirmelerine neden olacak gibi görünüyor. Elektrikli otomobile dönüş çok daha hızlı olacak gibi görünüyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Tesla’nın Değeri Tüm Otomobil Üreticilerinin Değerini Geçti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör