NASA ve SpaceX, Crew-3 Görevini Başlattı

blank
NASA ve SpaceX, Crew-3 Görevini Başlattı

İçerik: NASA ve SpaceX, Crew-3 Görevini Başlattı

NASA ve SpaceX, Crew-3 Görevini Başlattı:

NASA ve özel roket şirketi SpaceX, Çarşamba günü geç saatlerde Uluslararası Uzay İstasyonuna giderken, kıdemli bir uzay yürüyüşü ve NASA’nın gelecekteki ay görevlerine katılmak üzere seçilen iki genç ekip arkadaşı da dahil olmak üzere dört astronotu yörüngeye fırlattı.

İki aşamalı bir Falcon 9 roketinin üzerine tünemiş bir Crew Dragon kapsülünden oluşan SpaceX yapımı fırlatma aracı, NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden gece gökyüzüne fırlatıldı.

Mürettebat tarafından Endurance olarak adlandırılan Dragon uzay aracının kalkışı, NASA TV’de Cape Canaveral’dan canlı yayınlandı. NASA, günün erken saatlerinde Cape’in üzerindeki aralıklı yağmur ve bulutların fırlatma umutları konusunda şüphe uyandırdığını, ancak havanın uçuş saati yaklaştığı zaman düzeldiğini söyledi.

NASA tarafından yayınlanan canlı video görüntüleri, dört mürettebat üyesinin, kalkıştan birkaç dakika sonra miğferli beyaz ve siyah uçuş kıyafetlerini giyerek, sakince oturduklarını ve parıldayan beyaz SpaceX Crew Dragon kapsüllerinin basınçlı kabinine bağlandıklarını gösterdi.

Fırlatma yorumcularına göre, kalkıştan yaklaşık 10 dakika sonra roketin üst aşaması mürettebat kapsülünü Dünya yörüngesine ulaştırdı. Roketin yeniden kullanılabilir alt aşaması uzay aracının geri kalanından ayrıldı ve Atlantik’te bir gemide yüzen bir iniş platformuna güvenli bir şekilde indi .

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA ve SpaceX, Crew-3 Görevini Başlattı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör