Daimler’ın Hidrojen Yakıt Hücreli Kamyonu Kullanım İzni Aldı

blank
Daimler'ın Hidrojen Yakıt Hücreli Kamyonu Kullanım İzni Aldı

İçerik: Daimler’ın Hidrojen Yakıt Hücreli Kamyonu Kullanım İzni Aldı

Daimler’ın Hidrojen Yakıt Hücreli Kamyonu Kullanım İzni Aldı:

Araçlarının elektrifikasyonu için teknoloji stratejisini sürekli takip eden Daimler Truck, önemli bir dönüm noktasına ulaştı. Alman makamları, hidrojen bazlı yakıt hücreli Mercedes-Benz GenH2 Truck’ın geliştirilmiş prototipinin Ekim ayı itibarıyla halka açık yollarda kullanılmasına izin verdi.

Daimler Truck, 2’de tanıtılan Mercedes-Benz GenH2020 Truck’ı Nisan ayında şirketin test parkurlarında test etmeye başladı. Seri üretim versiyonunda yakıt ikmali yapmadan 1.000 kilometre ve üzeri menzile ulaşması hedeflenen kamyon, bugüne kadar bu testlerde binlerce kilometreyi başarıyla kat etti. Şimdi testler, halka açık yollar olan Rastatt yakınlarındaki B462 yoluna taşınıyor. Burada, eWayBW projesinin bir parçası olarak, yük kamyonları elektrikli yük kamyonları ile çalışma sırasında test edilecek. Proje ayrıca, tamamen pille çalışan Mercedes-Benz eActros ile diğer üreticilerin tepegöz kamyonları ve yakıt hücreli kamyonları arasında karşılaştırmalı testler yapacak. Daimler Truck’ın tepe kamyonu üretme planı yok.

blank

Mercedes-Benz GenH2 Truck’ın yol kullanım izni almasıyla seri üretime giden yolda önemli bir kilometre taşını geride bırakan Daimler Truck’ın 2027 yılına kadar ilk seri üretim GenH2 Truck’ın müşterilere teslim edilmesi bekleniyor. en geç 2039’dan itibaren Avrupa, Japonya ve Kuzey Amerika’da sunacağı tüm yeni araçlar sürüş sırasında karbonsuz olacak (“Tanktan tekerleğe”). Bu hedefe ulaşmak için Daimler Truck, pil veya hidrojen bazlı yakıt hücreli tahrik sistemleriyle çalışan elektrikli araç teknolojilerini kullanarak çift kollu bir strateji izliyor. Daimler Truck, teknolojileri bu şekilde bir arada kullanarak müşterilerine belirli kullanım senaryoları için en iyi araç seçeneklerini sunuyor. Yük hafifledikçe ve mesafe kısaldıkça akülü elektrikli kamyon kullanma olasılığı artarken, yük ağırlaşıp mesafe uzadıkça hidrojen bazlı yakıt hücreli kamyonlar daha fazla tercih edilecektir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Daimler’ın Hidrojen Yakıt Hücreli Kamyonu Kullanım İzni Aldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör