Axiom Space, ISS’ye İlk Mürettebatlı Uçuşta Görev Aldı

blank
Axiom Space, ISS'ye İlk Mürettebatlı Uçuşta Görev Aldı

İçerik: Axiom Space, ISS’ye İlk Mürettebatlı Uçuşta Görev Aldı

Axiom Space, ISS’ye İlk Mürettebatlı Uçuşta Görev Aldı. Özel uzay şirketi Axiom, şirketin ilk özel astronotlarının gelecek yıl Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gittiklerinde yapacakları projeleri ortaya koydu. Araştırma deneyleri, uzayın yaşlanmayı nasıl etkilediğini ölçmek için kök hücrelerle çalışmayı ve bir Microsoft HoloLens kullanarak iki yönlü bir 3D hologram projeksiyon gösterimi gerçekleştirmeyi planlıyor.

Bu ve diğer deneyler, Axiom’un şirketin Ax-1 misyonunun bir parçası olarak Şubat 2022’de ISS’ye göndermeyi planladığı dört ekip üyesi tarafından gerçekleştirilecek. Mürettebat, Axiom’un Mart 2020’de satın aldığı SpaceX Crew Dragon kapsülünün içindeki uzay istasyonuna uçacak. Aslında bu, Axiom’un insanları ISS’ye göndermek için SpaceX’ten satın aldığı birçok SpaceX Crew Dragon uçuşunun ilki.

Ax-1’deki dört mürettebatı, görevin komutanı ve şu anda Axiom için çalışan eski bir NASA astronotu olan Michael López-Alegría’yı ve üç ödeme yapan yolcuyu içeriyor. Amerikalı kar amacı gütmeyen aktivist bir yatırımcı olan Larry Connor; Kanadalı bir yatırımcı olan Mark Pathy; ve İsrailli yatırımcı ve eski İsrailli savaş pilotu Eytan Stibbe, Ax-1’e binmek için 55 milyon dolar ödedi. Ayrıca, görevdeyken yapacakları 25 araştırma deneyine karar vermede yardımcı olan kişilerdir.

Axiom Space uzayda üretim ve araştırma direktörü Christian Maender, “Bu ekip gerçekten çok fazla boş zaman istemiyor” dedi. “İster inanın ister inanmayın, zamanlarının çoğunu bilimle geçirmeyi planlıyorlar. Kendileri için yaratacakları az zaman için, sadece biraz görüş almak için fırsatlardan yararlanmaya ilgi duyduklarını ifade ettiler.”

Ax-1, Uluslararası Uzay İstasyonuna ulaşırken yörüngede iki gün geçirerek Şubat ayında SpaceX’in Falcon 9 roketlerinden birinin üzerinde fırlatılacak. Mürettebat yörüngedeki laboratuvara yanaştığında, gemide sekiz gün geçirecek ve şu anda ISS’de yaşayan NASA astronotları, Alman astronotları ve Rus kozmonotlarıyla birlikte araştırmalarını yürütecekler. Araştırmanın tamamlanması 100 saate kadar sürebilir.

Aksiyom Uzayı Connor, Mayo Clinic ile koordineli olarak kök hücrelerle çalışacak, uzay yolculuğunun kalp sağlığını ve artık bölünmeyen ve büyümeyen yaşlı hücreler olan yaşlanmış hücreleri nasıl etkilediğini araştıracak. Bu arada Pathy’nin plakasında bir hologram gösterimi de dahil olmak üzere 12’ye kadar deney var. NASA, HoloLens kullanarak yerdeki birinin görüntüsünü uzay istasyonuna getiren tek yönlü “holoportation”ı çoktan gösterdi. Ancak Pathy, konuştuğu kişinin görüntüsü istasyonda kendisine gelirken görüntüsünü Dünya’ya göndererek iki yönlü bir diyaloğun mümkün olduğunu gösterecek.

Axiom’a göre Stibbe, “Yeryüzünde yaşamı koruyan gök kubbeden sonraki ikinci gün Tanrı tarafından yaratılan kubbenin (atmosfer)” adını taşıyan Rakia adlı kendi görevinde yer alacak. Araştırmasının amacı, astrofizikten sinirbilime kadar uzanan disiplinlere dayanan deneylerle bilim ve sanatsal çalışmalar yaparak “İsrail’deki genç nesli birbirine bağlamak”tır. López-Alegría, tüm bu araştırmalara yardımcı olacak ve uzayın vücudu nasıl etkilediği hakkında daha fazla şey öğrenmeyi amaçlayan bazı deneyler için bir insan denek olarak hizmet edecek.

Axiom, Ax-1’i birçok görevin ilki olarak görüyor. Şirket, NASA’nın eski ISS program yöneticisi Mike Suffredini tarafından 2016 yılında kuruldu ve nihai hedefi, çeşitli müşterilerin araştırma yapmak için ziyaret edebileceği özel uzay istasyonları inşa etmek. Axiom, 2024 gibi erken bir tarihte ISS’ye bir modül eklemek için NASA ile bir sözleşme imzaladı ve şirketin habitat teknolojisini test etti. Bu görev, “Axiom Station” adı verilen serbest uçan bir uzay istasyonuna genişleme hedefinin bir parçası.

Bu daha büyük hedefi akılda tutarak, Ax-1 ve devam eden SpaceX Crew Dragon misyonlarının tümü, Axiom’un insanları güvenli bir şekilde uzaya nasıl çıkaracaklarını ve oraya vardıklarında yörüngede ne tür işler yapabileceklerini daha iyi anlamasına yardımcı olacak. Maender, “Bu bizim için birçok yönden bir gösteri görevi” diyor. “Bugün ISS’de yapılabileceklerin ötesinde mikro yerçekimi araştırmaları için nasıl daha fazla fırsat açabileceğimizi göstermek.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Axiom Space, ISS’ye İlk Mürettebatlı Uçuşta Görev Aldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör