AKYA Ağır Torpido Kasım Sonu Envantere Girecek

blank
AKYA Ağır Torpido Kasım Sonu Envantere Girecek

İçerik: AKYA Ağır Torpido Kasım Sonu Envantere Girecek

AKYA Ağır Torpido Kasım Sonu Envantere Girecek: Deniz Sistemleri Semineri kapsamında düzenlenen “Sualtı Sistemleri” oturumunda bir konuşma yapan ROKETSAN Sualtı Sistemleri Proje Müdürü Levent ÇOMOĞLU, devam eden projeler hakkında bilgi verdi.

Çomoğlu, AKYA ağır torpidosunun Türk Deniz Kuvvetleri tarafından kabulünün 2021 yılında Kasım ayı sonunda başlayacağını ve Aralık ayında tamamlanacağını bildirdi. Bu teslimatlar, Düşük Ölçekli İlk Üretim kapsamında yapılacaktır. AKYA projesinin seri üretim sürecindeki teslimatlarının 2022 yılında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Türk Deniz Kuvvetleri tarafından 2022 yılında platform hedef atış faaliyetlerinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

AKYA Projesi ile Roketsan’ın hassas güdümlü, yüksek hızlı akıllı roket ve füze sistemleri geliştirme konusunda uzun yıllar süren hassas çalışmalar sonucunda elde ettiği kritik yetenekler denizin altına iniyor. Çeşitli su üstü hedeflerine ve denizaltılara karşı denizaltılardan fırlatılan ve tamamen milli imkanlarla geliştirilen AKYA ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın önemli bir sualtı platformu ihtiyacı milli kaynaklarla karşılanacak.

AKYA’nın kalifikasyon çalışmaları devam ederken, Türk Deniz Kuvvetleri’nin öncelikli ihtiyaçlarını karşılamak için Düşük Ölçekli İlk Üretim faaliyetleri devam ediyor.

Türk Deniz Kuvvetleri’nin 533 mm ağır sınıf torpido ihtiyacını yerli kaynaklarla karşılayacak olan AKYA, geçtiğimiz günlerde TCG Gür denizaltısından atış testleri gerçekleştirdi ve Preveze sınıfı denizaltılarla entegrasyonu için sözleşme imzalandı. AKYA’nın menzili 50+ km, maksimum hızı 45+ knot; Karşı-Karşı Tedbir kabiliyetine sahip Aktif/Pasif Sonar Başlığı ve Ters su yönlendirmesine ek olarak, fiber optik kablo ile harici rehberlik kabiliyetine de sahiptir.

ATMACA füzesinin denizaltından fırlatılan versiyonu inceleniyor. Denizaltılarımıza uyarlanan ATMACA, torpidolara göre çok daha uzun menzilli angajman alternatifi sunacak. Ayrıca, kendi başına tespiti zorlaştıracak önlemlere sahip olan (azaltılmış radar kesiti, düşük seyir irtifası…) ATMACA gemisavar füzeleri, denizaltılardan fırlatıldığında bir saldırıya tepki vermeyi zorlaştıracaktır.

Denizaltı ATMACA füzesinin konsept olarak UGM-84 Sub Harpoon gemisavar füzelerine benzer olması beklenebilir. UGM-533 Zıpkın, denizaltıların 84 mm’lik torpido kovanlarına uyumlu bir taşıyıcı kapsül vasıtasıyla denizaltıdan yüzeye ulaştıktan sonra RGM-84 Harpoon gibi katı yakıtlı bir roketle uçuşa başlıyor ve turbojet motoruyla devam ediyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: AKYA Ağır Torpido Kasım Sonu Envantere Girecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör