Bakan Akar’dan S-400 Hava Savunma Sistemi Açıklaması

blank
Bakan Akar'dan S-400 Hava Savunma Sistemi Açıklaması

İçerik: Bakan Akar’dan S-400 Hava Savunma Sistemi Açıklaması

Bakan Akar’dan S-400 Hava Savunma Sistemi Açıklaması:

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli Savunma Bakanlığı’nın 2022 Bütçesi toplantılarında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Bakan Akar, S-400 ile ilgili çeşitli soruların olduğunu, S-400’ün bir savunma sistemi olduğunu, ne ABD ne de başkaları tarafından eleştirilmeyeceğini söyledi. Bakan Akar, uzun menzilli saha, hava ve füze savunma sistemlerine yönelik tedarik çalışmalarının herhangi bir gizli gündem olmaksızın açıktan yürütüldüğünü belirterek, “S-400 şu anda nerede?” Türkiye’ye hava saldırısı oldu da biz S-400 kullanmadık mı? Bu savunma sistemi… ‘Nerede kullanacağız?’ Bu askeri bir mesele, savunma, güvenlik meselesidir. Her şeyi pencerenin önünde, sahnede yapacak havada değiliz. Bazı önlemlerimiz ve çalışmalarımız var. Gerektiği yerde ve zamanda kullanılacağını herkes bilmelidir. Bu konuda geri dönüş yok. Bu nedenle bazı şeyler gizlidir, ülkelerin ulusal sırlarıdır. dedi.

Bakan Akar, Tank Palet Fabrikası’nın mülkiyetine ilişkin soru üzerine fabrikanın mülkiyetinin tamamen Hazine’ye ait olduğunu, bunda bir değişiklik olmadığını vurguladı. Bu konuda Danıştay’a üç itirazın yapıldığını ve hepsinin reddedildiğini anlatan Bakan Akar, fabrikada bu yıl 6 adet Fırtına obüsünün üretildiğini, üretim, bakım ve onarım çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Motor tedariği için çalıştıklarını ve isimsiz bir ambargo ile karşı karşıya olduklarını belirten Bakan Akar, “Hepimiz aynı gemideyiz. Herhangi bir bilginiz veya fikriniz varsa, bize bildirin, bu yönde çalışacağız. Ayrıca motorun yurt içinde üretimi için de çalışmalar devam ediyor. Çok yönlü bir çalışma var. Bu tankın bir an önce motoru ve şanzımanı ile birlikte üretilebilmesi için var gücümüzle çalışıyor ve kendimiz üretiyoruz. Sadece askeri ve savunma sanayii konularında değil, dost bildiğimiz bazı müttefiklerimiz de dahil olmak üzere diğer sivil üretim konularında da istediğimiz cevapları alamıyoruz. Bunlar, herhangi bir ‘ambargo’ adı olmadan ‘Sonra, sonra…’ gibi uzantılarla birlikte gelir. Ancak tüm bunlara rağmen bu eksiklik ve eksikliklerin önüne geçmek için elimizden geleni yaptık, yapmaya da devam ediyoruz.” ifadeleri kullandı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Bakan Akar’dan S-400 Hava Savunma Sistemi Açıklaması

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör