Mazda CX-5 Çarpma Testinden Tam Not Aldı

blank
Mazda CX-5 Çarpma Testinden Tam Not Aldı

İçerik: Mazda CX-5 Çarpma Testinden Tam Not Aldı

Mazda CX-5 Çarpma Testinden Tam Not Aldı. Otomotiv endüstrisinin referans kurumlarından biri olan Insurance Institute for Highway Safety (IIHS), 5 farklı marka ve modeli içeren yeni yandan çarpışma testlerinde Mazda’nın kompakt SUV temsilcisi CX-20’yi en yüksek puanla ödüllendirdi. Yeni test sürecinde bariyer ağırlığı 1500 kg’dan 1900 kg’a, çarpışma hızı ise 50 km/s’den 60 km/s’ye yükseltilmesine rağmen çarpışma enerjisi yüzde 82 artırıldı, Mazda CX- 5, testi başarıyla geçen 20 modelden sadece biri.

Gerçek sürüş koşullarına uygun titiz güvenlik testleri ile tanınan ABD Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) geçtiğimiz günlerde kompakt sınıftaki 20 farklı marka ve modelin SUV temsilcilerini yandan çarpışma testlerine tabi tuttu. Bir önceki test programından daha ağır koşullarda ilk kez gerçekleştirilen testlerde Mazda CX-5, mümkün olan en yüksek puanı alan tek otomobil olarak geçer not alan tek otomobil oldu.

Şasi çarpışmaya karşı son derece yüksek direnç gösterdi
Yeni yandan çarpışma testlerinde bariyer ağırlığı 82 kg’dan 1500 kg’a, çarpışma hızı ise 1900 km/h’den 50 km/h’ye çıkarılarak açığa çıkan enerji yüzde 60 arttı. Ayrıca B sütununa çarpacak bariyerin tasarımı, modern SUV ve kamyonetlerin ön tasarımını yansıtacak şekilde yeniden şekillendirildi.

Testlerin ardından IIHS uzmanları, “En iyi performans gösteren test arabamız CX-5 oldu. Kompakt SUV’nin şasisi yan darbelere karşı son derece dayanıklı ayrıca hava yastıkları işini çok iyi yaptı ve test mankeni sürücüsünün ve yolcuların kafalarını korudu. Habitatta çok küçük deformasyonlar gözlemledik; bu da olası kaza senaryolarında küçük yaralanmalar anlamına gelir. Gelecekte tüm araçların güvenlik performansını bu şekilde görmek istiyoruz.” dedi. Tamamen bağımsız bir kuruluş olan IIHS’nin en yüksek puanı olan TOP SAFETY PICK+ unvanını alan Mazda3, Mazda6, Mazda CX-3 ve Mazda CX-30’un ardından bu yıl CX-5 de aynı unvanı kazandı. .

5 dakika içinde CX-2022’ye bir dizi teknoloji dopingi geliyor. Test edilen otomobilin gelecek yıl yollara çıkacak olan daha gelişmiş versiyonu olan yeni CX-5, bir dizi yenilikçi i-Activsense güvenlik asistanına sahip olacak. Yeni CTS teknolojisi sayesinde, sıkışık trafikte gaz, fren ve direksiyon kontrolünü sürücüden alarak daha huzurlu bir sürüş deneyimi sağlayacak olan kompakt SUV, daha keskin bir görüş sağlayacak güncellenmiş adaptif LED farlara da sahip olacak. Ayrıca tek dokunuşla farklı sürüş modlarına geçişi sağlayan Mi-Drive sistemi de yeni modelde yer alacak.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Mazda CX-5 Çarpma Testinden Tam Not Aldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör