Rolls-Royce’un Elektrikli Uçağı İlk Kez Gökyüzüne Çıktı

blank
Rolls-Royce'un Elektrikli Uçağı İlk Kez Gökyüzüne Çıktı

İçerik: Rolls-Royce’un Elektrikli Uçağı İlk Kez Gökyüzüne Çıktı

Rolls-Royce’un Elektrikli Uçağı İlk Kez Gökyüzüne Çıktı:

Rolls-Royce’un tamamen elektrikli “Spirit of Innovation” uçağı ilk uçuşunu tamamladı. Bugüne kadar bir uçağa monte edilmiş en güçlü bataryaya sahip olan “Spirit of Innovation”, 500kW (400+hp) elektrikli güç aktarma organıyla Çarşamba günü yerel saatle 14:15’te gökyüzüyle buluştu. Bu uçuş, uçağın dünya rekoru denemesi yolunda önemli bir adım ve aynı zamanda havacılık endüstrisinin karbondan arındırma yolculuğunda bir kilometre taşını temsil ediyor.

Rolls-Royce CEO’su Warren East, “Spirit of Innovation” uçağının ilk uçuşunun tamamlanmasıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Spirit of Innovation uçağımızın ilk uçuşu, ACCEL ekibi ve Rolls-Royce arasındaki ortak bir başarıdır. Rolls-Royce olarak, net sıfır karbon stratejimize geçişte hava, kara ve deniz taşımacılığını karbondan arındırmak ve ekonomik fırsat elde etmek için gereken teknolojik yenilikleri üretmeye devam ediyoruz. Bu program için geliştirilen gelişmiş pil ve tahrik teknolojisi, Kentsel Hava Hareketliliği pazarı için heyecan verici uygulamalara sahip ve ‘Jet Zero’nun gerçeğe dönüşmesine yardımcı olabilir.” dedi.

İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Devlet Bakanı Kwasi Kwarteng şunları söyledi: “Rolls-Royce’un devrim niteliğindeki Spirit of Innovation uçağının ilk uçuşu, küresel olarak daha temiz uçuşlara geçişte ileriye doğru atılmış büyük bir adımdır. Bu başarı ve takip etmeyi umduğumuz kayıtlar bize Birleşik Krallık’ın havacılık inovasyonunun ön saflarında olduğunu gösteriyor.”

Hükümet, bunun gibi projeleri destekleyerek, yatırımları güçlendirecek ve iklim değişikliği katkımızı gerçekleştirecek daha temiz, daha yeşil uçaklara yol açacak sınırları zorlayan ileri teknolojiye yardımcı oluyor” dedi.

İngiltere Savunma Bakanlığı’na ait olan ve QinetiQ tarafından yönetilen uçak, uzun bir test uçuşu geçmişine sahip olan Boscombe Down test sahasından havalandı ve yaklaşık 15 dakika süren uçuşunu gerçekleştirdi. Bu ilk uçuş sayesinde, Rolls-Royce, kalkış yapan uçağın elektrik gücü ve tahrik sistemi hakkında önemli performans verilerini toplayacak ve yoğun bir uçuş testi aşamasına başlayacak. Kısaca ACCEL (Accelerating the Electrification of Flight) olarak adlandırılan programın ana ortakları arasında elektrik motoru ve kontrolör üreticisi YASA ile Electroflight adlı havacılık start-up’ı yer alıyor. ACCEL ekibi, Birleşik Krallık Hükümeti’nin sosyal mesafe ve sağlıkla ilgili diğer düzenlemelerine uyarak inovasyon çalışmalarına devam ediyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Rolls-Royce’un Elektrikli Uçağı İlk Kez Gökyüzüne Çıktı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Araştırmacılar Yapay Zekanın Sürekli Öğrenimini Geliştirdi

Araştırmacılar Yapay Zekanın Sürekli Öğrenimini Geliştirdi. Araştırmacılar, talep üzerine yeniden programlanabilen bir elektronik çipin yapay …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör