NASA, Ay’da Nükleer Reaktör Kurmak İstiyor

blank
NASA, Ay'da Nükleer Reaktör Kurmak İstiyor

İçerik: NASA, Ay’da Nükleer Reaktör Kurmak İstiyor

NASA, Ay’da Nükleer Reaktör Kurmak İstiyor:

Ay’a nükleer fisyon santralinin nasıl yerleştirileceği konusunda iyi bir fikri olan varsa, ABD hükümeti bunu duymak istiyor.

NASA ve ülkenin en iyi federal nükleer araştırma laboratuvarı Cuma günü bir fisyon yüzey güç sistemi için teklif talebinde bulundu.

NASA, on yılın sonuna kadar Ay’a yapılacak görevler için Güneş’ten bağımsız bir güç kaynağı oluşturmak için ABD Enerji Bakanlığı’nın Idaho Ulusal Laboratuvarı ile işbirliği yapıyor.

Laboratuardaki Fisyon Yüzey Gücü Projesi lideri Sebastian Corbisiero yaptığı açıklamada, “Ay’da güvenilir, yüksek güçlü bir sistem sağlamak, insan uzay araştırmalarında hayati bir sonraki adımdır ve bunu başarmak bizim elimizde” dedi.

Ay’da sürekli bir insan varlığını desteklemede başarılı olursa, bir sonraki hedef Mars olacak. NASA, Ay’daki veya Mars’taki çevresel koşullar ne olursa olsun, fisyon yüzey gücünün sürekli ve bol miktarda güç sağlayabileceğini söylüyor.

NASA’nın Uzay Teknolojisi Misyon Müdürlüğü müdür yardımcısı Jim Reuter yaptığı açıklamada, “Fisyonlu yüzey güç sistemlerinin Ay ve Mars için güç mimarileri planlarımıza büyük ölçüde fayda sağlamasını ve hatta burada Dünya’da kullanımlar için inovasyonu teşvik etmesini bekliyorum.” Dedi.

Reaktör Dünya’da inşa edilecek ve ardından Ay’a gönderilecek.

Fisyon yüzey güç sistemi için sunulan planlar, uranyum yakıtlı bir reaktör çekirdeğini, nükleer gücü kullanılabilir enerjiye dönüştürecek bir sistemi, reaktörü serin tutmak için bir termal yönetim sistemini ve en az 40 kilovat sürekli enerji sağlayan bir dağıtım sistemini içermelidir.

Diğer bazı gereksinimler arasında, insan yardımı olmadan kendi kendine açılıp kapanabilmesi, bir ay iniş aracının güvertesinden çalışabilmesi ve iniş aracından çıkarılıp mobil bir sistem üzerinde çalışabilmesi ve taşınabilmesi yer alıyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA, Ay’da Nükleer Reaktör Kurmak İstiyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Elon Musk, NASA’nın Gezegensel Savunma Misyonunu Yorumladı

Elon Musk, NASA’nın Gezegensel Savunma Misyonunu Yorumladı. Musk, milyonlarca yıl önce bir asteroidin Dünya’ya çarpmasıyla …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör