Kötü Amaçlı Yazılım Cihazınıza Nasıl Bulaşır?

blank
Kötü Amaçlı Yazılım Cihazınıza Nasıl Bulaşır?

İçerik: Kötü Amaçlı Yazılım Cihazınıza Nasıl Bulaşır?

Kötü Amaçlı Yazılım Cihazınıza Nasıl Bulaşır?

Kendimizi ve dijital cihazlarımızı korumanın ilk adımı, mevcut tehdit türlerini öğrenmektir. İkinci önemli adım, bu tehditlerin bilgisayarlarımıza, akıllı telefonlarımıza ve tabletlerimize hangi yollarla sızdığını bilmektir. Siber güvenlik firması ESET, en yaygın sızma ve kötü niyetli kod taktiklerini paylaşıyor.

Kimlik avı e-postalarının temel amacı, genellikle çeşitli hizmetlere erişmek için kullandığınız kimlik bilgileriniz, kredi kartı doğrulama kodunuz, PIN kodunuz gibi hassas bilgileri yakalamaktır. Bu e-postalar, güvenilir bir kurumdan gelen bir e-postanın kimliğine bürünebilir ve cihazınıza kötü amaçlı yazılım bulaştırabilecek ekler içerebilir. Bu nedenle e-postalarınızı her zaman detaylı olarak okumalısınız. Böylece çoğu zaman dolandırıcılık ipuçlarını yakalayabilirsiniz. Genellikle yazım hataları, acil durum uyarıları, kişisel bilgi talepleri veya şüpheli bir alan adından gelen mesajlar bir ipucu verir.

Siber suçlular, ünlü markaların veya kuruluşların web sitelerine çok benzeyen bir alan adı kullanarak, tek bir harf veya kelimenin farklı olması gibi küçük farklılıklar içeren sahte web siteleri oluşturur. Bu web siteleri, hedeflenen kişinin kötü amaçlı yazılımı cihaza indirmek için tıklayabileceği bağlantılar içerir.

Bu tür web sitelerinden cihazınıza kötü amaçlı yazılım bulaşmasını önlemek için, arama motoruna veya adres çubuğuna her zaman resmi web sitesini kendiniz yazarak web sitesini arayın. Uygun bir güvenlik çözümünün zararlı web sitelerine erişmenizi de engelleyeceğini bir kez daha hatırlatalım.Harici depolama cihazları yaygın olarak kullanılmaktadır ancak bu cihazlar birçok risk barındırmaktadır. Kötü amaçlı yazılım bulaşmış bir sürücü takılıp açıldığında, tuş kaydediciler veya fidye yazılımları cihazınıza bulaşabilir. Bulaşma olasılığını azaltmak için cihazınıza bağlı tüm harici ortamları tarayacak ve herhangi bir şüpheli durumu size bildirecek güvenilir ve güncel bir uç koruma güvenlik çözümü kullanmalısınız.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Kötü Amaçlı Yazılım Cihazınıza Nasıl Bulaşır?

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör