Uzay Start-Up’ı Astra, İlk Kez Yörüngeye Ulaştı

blank
Uzay Start-Up'ı Astra, İlk Kez Yörüngeye Ulaştı

İçerik: Uzay Start-Up’ı Astra, İlk Kez Yörüngeye Ulaştı

Uzay Start-Up’ı Astra, İlk Kez Yörüngeye Ulaştı:

Yörünge araç gönderebilme yeteneğine sahip uzay şirketlerinin sayısı son zamanlarda çok büyüdü. TechCrunch, Astra’nın bugün (20 Kasım) Doğu 1AM’den kısa bir süre sonra Rocket 3 güçlendiricisinin fırlatılmasıyla ilk kez yörüngeye ulaştığını bildirdi. Start-Up, ABD Hava Kuvvetleri’nin Hızlı Çevik Fırlatma Girişimi için yapılan bir gösterinin parçası olarak 310 mil yüksekliğindeki bir yörüngeye bir kitle simülatörü yerleştirdi ve bu da özel teçhizatların Uzay Kuvvetleri yüklerini nasıl hızlı ve esnek bir şekilde teslim edebileceğini gösteriyor.

Bu başarının gelmesi uzun zaman aldı. Astra, roketin uzaya ulaştığı, ancak yörüngeye sokulması için yeterli hıza sahip olmadığı ikinci bir deneme de dahil olmak üzere, daha önce üç kez yörüngeye ulaşamadı.

Şirket şefi Chris Kemp, Twitter’da Astra’nın başarıya rağmen “daha yeni başladığını” vurguladı. Son gelişmeler ve yaşanan başarılı fırlatış şirket tarihinde çok önemli bir an. Uzaya erişim isteyen şirketler ve araştırmacıların şu anda çok fazla seçeneği yok, ya SpaceX’in pek yaygın olmayan araç paylaşım görevlerinden birine binmek zorundalar ya da Rocket Lab gibi bir avuç seçeneğe yönelmek zorundalar. Mütevazı roketler, birçok küçük yükü zamanında teslim edecek kadar hızlı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Uzay Start-Up’ı Astra, İlk Kez Yörüngeye Ulaştı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör