Türk Denizaltılarını Artık MÜREN Yönetecek

blank
Türk Denizaltılarını Artık MÜREN Yönetecek

İçerik: Türk Denizaltılarını Artık MÜREN Yönetecek

Türk Denizaltılarını Artık MÜREN Yönetecek:

Yabancı denizaltı harp yönetim sistemlerine bağımlılık sona eriyor. İlk denizaltılara Milli Üretim Entegre Savaş Yönetim Sistemi (MÜREN) entegre edildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK BİLGEM ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yürütülen MÜREN projesinde gelinen noktayı incelemek üzere Gölcük Tersane Komutanlığını ziyaret etti. Bakan Varank, ziyaret sırasında MUREN sistemini kullanarak torpido simülasyonu atışını başarıyla gerçekleştirdi. MUREN’in deniz kabul testleri tamamlandıktan sonra 2022 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın hizmetine girmesi hedefleniyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gölcük Tersanesi’ni ziyaret etti. Ziyarette TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK BİLGEM Başkan Yardımcısı Ali Görçin, Milli Savunma Bakanlığı Tersaneler Genel Müdürü Emre Dinçer, Gölcük Tersanesi Komutanı Tuğamiral Mustafa Saygılı ve diğer yetkililer hazır bulundu.

Gölcük tersanesi hakkında bilgi alan Bakan Varank, 3 Reis sınıfı denizaltının yapım aşamasında olduğu fabrikada incelemelerde bulundu. Bakan Varank, daha sonra MUREN sisteminin entegre edildiği ilk gemi olan ve liman kabul testleri tamamlanan TCG Preveze denizaltısını ziyaret etti. TCG Preveze’de TÜBİTAK BİLGEM ekibiyle bir araya gelen Bakan Varank, MUREN sistemini kullanarak torpido simülasyon atışını başarıyla gerçekleştirdi.

Türkiye’de 4 Preveze sınıfı denizaltı bulunuyor. 1990’lı yıllarda hizmete giren bu denizaltılar, menşe ülke savaş yönetim sistemlerini kullanıyor. TÜBİTAK BİLGEM ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ortak projesi ile Türkiye, tüm milli ve yerli fonksiyonlara sahip MUREN sistemini geliştiriyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Türk Denizaltılarını Artık MÜREN Yönetecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

VURAL Elektronik Taarruz Sistemi TSK’ya Teslim Edildi

VURAL Elektronik Taarruz Sistemi TSK’ya Teslim Edildi: Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Twitter …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör