Yeni Nesil Uçan Taksiler Tanıtılmaya Başlandı

blank
Yeni Nesil Uçan Taksiler Tanıtılmaya Başlandı

İçerik: Yeni Nesil Uçan Taksiler Tanıtılmaya Başlandı

Yeni Nesil Uçan Taksiler Tanıtılmaya Başlandı:

Gelişmekte olan Urban Air Mobility (UAM) pazarı güçlenmeye başlarken Airbus, şirketin “Öncü Sürdürülebilir Havacılık” konulu ilk Airbus Zirvesinde yeni CityAirbus için planlarını duyurdu. Tamamen elektrikli, yeni nesil CityAirbus, benzersiz bir şekilde tasarlanmış dağıtılmış tahrik sisteminin bir parçası olarak sekiz adet elektrikle çalışan pervane, sabit kanatlar ve V şeklinde bir kuyruk ile donatılmıştır ve sıfır emisyonlu bir uçuşta dört yolcu taşıyacak şekilde tasarlanmış.

Airbus Helicopters CEO’su Bruno Even şunları söyledi: “Kentsel hava taşımacılığının sürdürülebilir bir şekilde şehirlere entegre edildiği ve çevresel ve sosyal kaygıları ele aldığı tamamen yeni bir pazar yaratmaya çalışıyoruz. Airbus, ana zorlukların araç teknolojisi ve iş modellerinin yanı sıra kentsel entegrasyon, toplum kabulü ve otomatik hava trafik yönetimi ile ilgili olduğuna inanıyoruz. Topluma güvenli, sürdürülebilir ve tamamen entegre bir hizmet sunmak için tüm yetenekleri ve uzmanlığı bir araya getiriyoruz.”

120 km menzil ile 80 km/saate kadar hızlara ulaşmak üzere geliştirilen CityAirbus, büyükşehir operasyonlarının çeşitli görevlerini yerine getirmek için ideal olacaktır.

Ses seviyeleri bir kentsel görev için çok önemli bir faktördür; Airbus’ın sesi azaltan tasarımlardaki kapsamlı uzmanlığı, CityAirbus ses seviyelerini uçuş sırasında 65 desibelin ve iniş sırasında 70 desibelin altına getiriyor. Taşıma sırasında hareketli yüzeyler veya kavisli parçalar gerekmeden havada durma ve seyir verimliliği için optimize edilmiştir. CityAirbus NextGen, en yüksek sertifika standartlarını (EASA SC-VTOL Gelişmiş Kategori) karşılarken, sade ve basit tasarımının yanı sıra operasyonlarda sınıfının en iyisi ekonomik performansı sağlayacak.

Airbus, ürün portföyündeki onlarca yıllık özel araştırma, yenilik, iki elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) aracı ve ses teknolojisindeki iyileştirmelerin yanı sıra uçakları sertifikalandırma konusundaki onlarca yıllık deneyiminden yararlanıyor. Vahana ve CityAirbus araçları toplam 242 uçuş ve yer testi yaparak yaklaşık 1.000 km uçtu. Ayrıca Airbus, kapsamlı küçük ölçekli uçuş testleri ve rüzgar tüneli uygulamalarını kullanarak bilgi işlem ve modelleme gücünden yararlandı. CityAirbus NextGen şu anda ayrıntılı bir tasarım aşamasında ve prototipin ilk uçuşunun 2023’te yapılması planlıyor.

5 1 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Yeni Nesil Uçan Taksiler Tanıtılmaya Başlandı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
1 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör
hasan korgocu
hasan korgocu
01/12/2021 17:57

benim uçak nerede kaldı