Bilim adamları, Yörüngemizde Dönen Ay Parçası Hakkında Açıklama Yaptı

blank
Bilim adamları, Yörüngemizde Dönen Ay Parçası Hakkında Açıklama Yaptı

İçerik: Bilim adamları, Yörüngemizde Dönen Ay Parçası Hakkında Açıklama Yaptı

Bilim adamları, Yörüngemizde Dönen Ay Parçası Hakkında Açıklama Yaptı. Yeni gözlemler, Dünya’nın yörüngesini gezegenden yaklaşık 9 mil (14,5 km) uzaklıkta takip eden bir gök cismin Ay’ın bir parçası olduğunu gösteriyor. Gökbilimciler, parçanın muhtemelen eski bir ay çarpışmasından sonra uzaya fırlatıldığını söylüyor.

Kamo’oalewa adlı asteroit, yaklaşık bir dönme dolap boyutunda, ancak çıplak gözle görülebilen en sönük yıldızdan çok daha sönüktür. Asteroit 2016 yılında keşfedildi ancak şimdiye kadar hakkında pek bir şey bilinmiyordu. Gökbilimciler, onu ayrıntılı olarak gözlemlemek için en güçlü teleskoplara ihtiyaç duydular.

Kamo’oalewa gibi yarı-uydular, güneş etrafında benzer yörüngelerde bir gezegenle birlikte seyahat ediyor. Dünya’da Kamo’oalewa dahil beş tane var. Arizona Üniversitesi’nden Benjamin Sharkey ve Vishnu Reddy, ABD’deki Graham Dağı’ndaki Büyük Binoküler Teleskop’u kullanarak Kamo’oalewa’dan yansıyan ışığın spektrumunu incelemek için bir ekibe liderlik etti. Pandemi sırasında teleskop kapatıldığı için Nisan 2020’de şansı kaçırdılar. Ama bu yıl başardılar.

Yansıyan ışık spektrumunun NASA’nın Apollo görevlerinden gelen ay taşlarıyla eşleştiğini buldular. Bu, asteroitin Ay’dan geldiğini ileri sürdü. Araştırmacılar bulgularını Nature Communications Earth and Environment dergisinde yayınladılar.

NASA ile SpaceX Kapsülü, ESA Astronotları ISS ile Dock
Arizona Üniversitesi’nde doktora öğrencisi ve gazetenin başyazarı Ben Sharkey, The Guardian’a “Bu bahar, çok ihtiyaç duyulan takip gözlemlerini aldık ve ‘Vay canına,’ dedik” dedi.

Araştırmacılar asteroidi uzaya neyin fırlattığından emin değiller, ancak şiddetli olayın 500 ila 100.000 yıl önce meydana geleceğini söylediler. Kent Üniversitesi’nden bir gökbilimci olan Profesör Stephen Lowry, yayına şunları söyledi: “Yüzde 100 kesin olmamakla birlikte, ekip Kamo’oalewa’nın gerçekten de böyle şiddetli bir olaydan çarpışmanın bir parçası olabileceği konusunda güçlü bir iddiada bulundu.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Bilim adamları, Yörüngemizde Dönen Ay Parçası Hakkında Açıklama Yaptı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör