Colossal, CRISPR Kullanarak Yünlü Mamutları Geri Getirebilir

blank
Colossal, CRISPR Kullanarak Yünlü Mamutları Geri Getirebilir

İçerik: Colossal, CRISPR Kullanarak Yünlü Mamutları Geri Getirebilir

Colossal, CRISPR Kullanarak Yünlü Mamutları Geri Getirebilir. On yıllardır, dünyanın dört bir yanındaki insanlar, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan yüzlerce türü geri getirme olasılığının olup olmadığını merak ediyor. Şimdi, bir grup bilim insanı ve girişimci, bunu başarmak için teknoloji üzerinde çalışacak bir şirket oluşturmak için bir araya geldi. Gelişmekte olan teknolojilere olan tutkusuyla tanınan yazılım girişimcisi Ben Lamm, bir biyobilim ve genetik şirketi olan Colossal’ın lansmanını duyurdu. Organizasyon, türlerin neslinin tükenmesi alanına odaklanacak, dünyaca ünlü bir genetikçi ve biyoteknoloji girişimcisi olan Dr. George Church tarafından ortaklaşa kuruldu.

Bir basın açıklamasına göre Colossal, bu hedefe yönelik olarak CRISPR teknolojisini kullanacak ve “pratik, çalışan bir yok olma modeli” yaratacak. Devrim niteliğindeki gen düzenleme teknolojisi, iklim değişikliğinin kötü etkileriyle mücadele etmeyi ve soyu tükenmiş ekosistemlerin restorasyonuna yardımcı olmayı amaçlayan projelerde kullanılacak.

Bununla şirket, yeni bir çığır açacak ve yünlü mamutu en başta Kuzey Kutbu tundrasına geri getirmek için gelişmiş gen düzenleme tekniklerinin uygulanmasında öncü olacak. Örgütün internet sitesinde “yünlü mamutu önümüzdeki 5 yıl içinde geri getireceğini” söylüyor.

2020 Nobel Kimya Ödülü, CRISPR/Cas9 ‘Genetik Makas’ İçin Verildi. Şirkete göre, yünlü mamut sadece bir başlangıç ​​olacak. Web sitesi, “Yünlü Mamut’un genetik olarak diriltilmesinden başlayarak, Colossal’ın amacı, nesli tükenmekte olan hayvanlardan genetik DNA/embriyoları barındırmanın yanı sıra, nesli tükenmekte olan bir hayvan kütüphanesi geliştirmek olacaktır” diye ekliyor.

Basın açıklamasında, “yeni düşünceli ve yıkıcı koruma dalgası, ekosistem restorasyonu yoluyla iklim değişikliğinin etkileriyle mücadele etmeyi amaçlıyor” dedi.

Teknolojideki gelişmeler, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan türlerin kurtarılmasına da uygulanacak. Buna ek olarak şirket, “önde gelen yaban hayatı koruma uzmanlarıyla işbirliği içinde nesli tükenme krizlerini” yavaşlatmaya da yardımcı olacak.

Çalışma hakkında konuşan Lamm, “İnsanlık daha önce hiç bu teknolojinin gücünden ekosistemleri yeniden inşa etmek, Dünyamızı iyileştirmek ve soyu tükenmiş hayvanların yeniden popülasyonu yoluyla geleceğini korumak için kullanamadı” dedi. “İnsanlığın ölümünde parmağının olduğu hayvanları restore etmek” için teknolojilerden yararlanabileceklerini de sözlerine ekledi.

Daha ince ayrıntılara ışık tutan Dr. Church, “Devasa DNA okuma ve yazma teknolojilerinde kaydedilen üstel ilerlemeden yararlanıyor ve bunu ikonik ekolojik koruma ve karbon tutma konularına uyguluyor.”

Şirket, Dr Church’ün laboratuvarındaki ve Colossal’ın Boston ve Dallas’taki laboratuvarlarındaki araştırmaları desteklemek için şimdiden 15 milyon dolarlık başlangıç ​​fonu aldı.

5 1 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Colossal, CRISPR Kullanarak Yünlü Mamutları Geri Getirebilir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Araştırmacılar Yapay Zekanın Sürekli Öğrenimini Geliştirdi

Araştırmacılar Yapay Zekanın Sürekli Öğrenimini Geliştirdi. Araştırmacılar, talep üzerine yeniden programlanabilen bir elektronik çipin yapay …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör