Gökbilimciler Toz Bulutlarında ‘Gizlenen’ İki Yeni Galaksi Buldu

blank
Gökbilimciler Toz Bulutlarında 'Gizlenen' İki Yeni Galaksi Buldu

İçerik: Gökbilimciler Toz Bulutlarında ‘Gizlenen’ İki Yeni Galaksi Buldu

Gökbilimciler Toz Bulutlarında ‘Gizlenen’ İki Yeni Galaksi Buldu. Evrenin köşelerinde sıkışıp kalmış gizemler, herkesin hayal edebileceğinden çok daha heyecan verici. Her geçen gün ve ayda, gökbilimciler yeni bilmeceler buluyor ve onları eğlenceli olduğu kadar şaşırtıcı bir biçimde çözüyor. Bazen astronomlar, bir şeyleri olmasını hiç beklemedikleri bir yerde bulurlar. Uzak galaksilerin basit bir örneğini arayan bir grup astronomun başına gelen de tam olarak buydu. Radyo dalgalarını kullanarak, evrenin doğuşuna yakın bir yerde bir toz perdesinin arkasına saklanan iki “görünmez” galaksi keşfettiler. Bu toz perdesi şimdiye kadar galaksileri görüşlerinden kapatıyordu. Galaksiler REBELS-12-2 ve REBELS-29-2 olarak adlandırılmıştır ve bilinen en uzak galaksiler arasındadır.

Onlardan gelen ışık Dünya’ya ulaşmak için 13 milyar yıl yol kat etmiş olsa da, galaksiler aslında bundan çok daha uzaktalar – şaşırtıcı bir şekilde 29 milyar ışıkyılı uzaklıkta. Bunun nedeni ise evrenin sürekli genişlemesi. Gökbilimciler, radyo dalgalarını yakalayan Atacama Büyük Milimetre Dizisini (ALMA) kullandılar.

Araştırmacılar, Nature dergisinde yayınlanan bir makalede keşiflerini detaylandırdılar. Çalışma, erken evrende daha önce düşünülenden çok daha fazla galaksi olduğunu öne sürüyor ve evreni anlamamız hakkında yeni sorular ortaya çıkarıyor. Gökbilimciler, erken evrendeki galaksilerin yüzde 10-20’sinin bir gün keşfedilmeyi bekleyen toz bulutlarının arkasına saklanmış olabileceğini hesapladılar.

Uzayda ‘Denizaltı Dünyası’: NASA, Kozmik Resifin Muhteşem Görüntüsünü Paylaştı
Gökbilimciler, kozmik gizemleri incelemek için genellikle Hubble Uzay Teleskobu’nu kullanırlar. Hubble, evrenin en engelsiz manzarasına sahip olmasına rağmen, gökyüzünü çoğunlukla ultraviyole ve ışığın görünür dalga boylarında izlediği için her şeyi göremez. Dolayısıyla bu gökbilimciler grubu, 0,32 mm ila 3,6 mm dalga boylarında çalışan ALMA teleskopunu kullandı.

Çalışmanın yazarı Pascal Oesch, ALMA ile çok uzak bir gökada grubuna baktıklarını ve ardından ikisinin “orada olması” hiç beklenmeyen bir komşusu olduğunu fark ettiklerini söyledi. Bu komşu gökadaların her ikisi de ışıklarının bir kısmını engelleyen tozla çevriliydi ve Hubble onları göremiyordu.

Oesch, New Atlas’a verdiği demeçte, “Evrenin oluşumuyla ilgili büyük bulmacayı bir araya getirmeye ve en temel soruyu yanıtlamaya çalışıyoruz: ‘Tüm bunlar nereden geliyor?'” dedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Gökbilimciler Toz Bulutlarında ‘Gizlenen’ İki Yeni Galaksi Buldu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör