Güney Kore Hava Taksilerinin Kontrol Sistemini Test Ediyor

blank
Güney Kore Hava Taksilerinin Kontrol Sistemini Test Ediyor

İçerik: Güney Kore Hava Taksilerinin Kontrol Sistemini Test Ediyor

Güney Kore Hava Taksilerinin Kontrol Sistemini Test Ediyor. Güney Kore, Perşembe günü, 2025 yılına kadar büyük havaalanları ile Seul şehir merkezi arasında taksiler olarak hizmet edeceğini ve seyahat süresini üçte iki oranında azaltacağını umduğu kentsel hava hareketliliği araçlarını (UAM) kontrol etmek için bir sistem sergiledi.

Geçen yıl Güney Kore, 2025 yılına kadar ticari kentsel hava yolculuğuna başlamak için bir yol haritası açıkladı. Ulaştırma bakanlığı, bu tür hizmetlerin seyahat süresini arabayla bir saatten 20 dakikaya kadar 30-50 km (19-31 mil) arasındaki mesafelerde azaltabileceğini tahmin ediyor.

Ulaştırma bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada “UAM’ın vatandaşların günlük yaşamda kullandığı yaygın ulaşım araçlarından biri haline gelmesi beklendiğinden, UAM hizmetlerini çeşitli ortamlarda test etmemiz ve denememiz kesinlikle zorunludur.” dedi.

Bir pilot, kontrolünü ve koordinasyonunu test etmek ve göstermek için Seul’deki Gimpo Havalimanı’nda Alman Volocopter tarafından yapılan iki koltuklu bir modeli uçurdu.

Dikey kalkışlar ve inişler için helikopter benzeri rotorlarla güçlendirilen araç, pilotsuz olarak kullanılabilir veya bağımsız olarak çalışabilir.

Bir ulaştırma bakanlığı yetkilisi, yolcuların UAM’lerde bulunduğunda, güvenliği sağlamak için bir pilotun gemiyi kullanması gerektiğini ve bunun genel halk tarafından kabul edilmesine de yardımcı olacağını da sözlerine ekledi.

Xpeng Destekli Girişim, 2024’te Uçan Arabalar Sunacağını Söyledi
Güney Koreli tasarımcılar da kendi drone uçaklarının bir modelini sergilediler. Ulaştırma bakanlığına göre, operasyonel beş koltuklu bir versiyon geliştirmek amacıyla tam boyutlu bir prototipin gelecek yıl test uçuşlarına başlaması bekleniyor.

Etkinlikte gösterilen diğer teknolojiler arasında uçağı tespit etmek ve izlemek için görüntüleme ekipmanı ve drone’ların indiği ve kalktığı “vertiportlar” için patentli aydınlatma sistemleri yer aldı.

Incheon Uluslararası Havalimanı’ndan Seul’ün merkezine bir yolculuğun, ticari yolculuklar 2025’te başladığında yaklaşık 110.000 KRW’ye (kabaca 100 dolar) mal olması bekleniyor – premium taksilerden daha pahalı – ancak kişi başına yaklaşık 20.000 KRW’ye (kabaca 15 dolar) düşmesi bekleniyor.

Roma’ya 2025’e Kadar Çukurların Üzerinden Uçacak Hava Taksileri Vaat Ediliyor
Bakanlıktan yapılan açıklamada, Perşembe günkü test uçuşunda havalimanlarında iç ve dış hat uçuşlarını yöneten hava trafik kontrol sisteminin UAM uçaklarını da izleyip yönetebildiği belirlendi.

Açıklamada, “Bu, mevcut hava trafik operasyonlarının UAM operasyonları ile uyumlu olarak yürütülebileceğini gösteriyor” denildi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Güney Kore Hava Taksilerinin Kontrol Sistemini Test Ediyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör