Solucan Delikleri Üzerinden Uzay-Zaman Yolculuğu Mümkün Mü?

blank
Solucan Delikleri Üzerinden Uzay-Zaman Yolculuğu Mümkün Mü?

İçerik: Solucan Delikleri Üzerinden Uzay-Zaman Yolculuğu Mümkün Mü?

Solucan Delikleri Üzerinden Uzay-Zaman Yolculuğu Mümkün Mü?. Solucan deliklerinden uzay-zaman yolculuğunun mümkün olup olmadığı konusunda pek çok tartışma var. Çoğu çalışma, bir aracın herhangi bir geçişi anında çökmesine yol açacağından, bu varsayımsal kısayolların mümkün olmadığını ileri sürdü. Ancak yeni bir teori, solucan deliklerinden uzay-zaman yolculuğunun mümkün olabileceğini söylüyor. Solucan deliği, uzay ve zaman arasında tünel benzeri bir bağlantıdır. Bir “boğaz” ile birbirine bağlanan iki ağzı vardır ve yolcunun uzak bir noktaya kadar izleyebileceği bir yol sağlayabilir.

Teoride, kara deliklerin ve beyaz deliklerin merkezlerinin birleştirilmesiyle solucan delikleri oluşturulabilir. Bu, uzay-zamanda bir tünel oluşturur. Kara delikler hiçbir şeyin dışarı çıkmasına izin vermediğinden ve beyaz delikler hiçbir şeyin girmesine izin vermediğinden onlara katılmak gerekir.

WordsSideKick.com’ın bir raporuna göre, bir solucan deliği inşa etmenin en kolay yolu, ayna görüntüsü olan beyaz delik ile bir kara delik fikrini “genişletmektir”. Bu fikir ilk olarak Albert Einstein ve Nathan Rosen tarafından önerildiğinden, solucan deliklerine Einstein-Rosen köprüleri de denir.

Uzayda Bir Solucan Deliğinden Geçmek Aslında Mümkün Olabilir. Einstein ve Rosen solucan deliklerini Schwarzschild metriği ile inşa ettiler – kara delikler ve solucan delikleri söz konusu olduğunda birçok göstergeden biri. Daha sonra yapılan analizlerin çoğu aynı metriği kullandı. Ancak araştırmacılar, bu ölçümle ilgili bir sorun olduğunu söylüyorlar – kara delikten belirli bir mesafede, bugün Schwarzschild yarıçapı veya olay ufku olarak bilinen bir mesafede bozuluyor.

Böylece, Fransız ENS Lyon okulundaki fizikçi Pascal Koiran, parçacıkların olay ufkundan geçip bir daha asla görülmemek üzere kara deliğe düştüğü Eddington-Finkelstein metriğini denedi. Koiran, Schwarzschild metriğinin aksine, Eddington-Finkelstein metriğinin kara delikten belirli bir mesafede bozulmadığını buldu.

Bu solucan deliklerinin kararlı olduğu anlamına mı geliyor? Tam olarak değil. Çünkü fizikçiler gerçek dünyada bir kara delik-beyaz delik kombinasyonu yapmaya çalışsalardı, enerji yoğunlukları her şeyi parçalayabilir hala çalışmalar sürüyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Solucan Delikleri Üzerinden Uzay-Zaman Yolculuğu Mümkün Mü?

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Araştırmacılar Yapay Zekanın Sürekli Öğrenimini Geliştirdi

Araştırmacılar Yapay Zekanın Sürekli Öğrenimini Geliştirdi. Araştırmacılar, talep üzerine yeniden programlanabilen bir elektronik çipin yapay …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör