Çinli Araç Üreticisi Nio, Beş Avrupa Ülkesinde Satışa Başlayacak

blank
Çinli Araç Üreticisi Nio, Beş Avrupa Ülkesinde Satışa Başlayacak

İçerik: Çinli Araç Üreticisi Nio, Beş Avrupa Ülkesinde Satışa Başlayacak

Çinli Araç Üreticisi Nio, Beş Avrupa Ülkesinde Satışa Başlayacak:

Çinli elektrikli araç üreticisi Nio, çevreye duyarlı sürücüleri hedefleyen bir marka geliştirme stratejisinin parçası olarak gelecek yıl beş Avrupa ülkesinde faaliyet göstermeyi planlıyor. Nio, bölgedeki genişlemeye yönelik ilk adım olarak Norveç’te Nio House adlı bir showroom açtı.

blank

Nio’nun kurucusu ve CEO’su Li Bin, “Norveç’te Nio araçlarını test eden her dört kişiden biri aracı satın aldı. Bu, Çin’dekinden daha yüksek bir oran. 2022’nin sonunda Nio markası Norveç dışında en az beş Avrupa pazarında daha bulunacak.” dedi.

Çinli otomobil üreticileri, yurtdışında marka bilinirliğini güçlendirmek için mücadele ediyor. Nio, Tesla gibi şarj istasyonlarının sorumluluğunu üstleniyor. Büyük küresel otomobil üreticileri elektrikli araçlardaki konumlarını korumaya devam ederken, Nio lüks otomobil pazarından pay almaya çalışıyor.

Avrupa’da elektrikli otomobil satışları hızla artıyor. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’ne göre, Temmuz-Eylül çeyreğinde elektrikli otomobil satışları, geçen yılın aynı dönemine göre iki katından fazla artarak 12,7 büyük Avrupa pazarında toplam yeni otomobil satışlarının yüzde 18’ini oluşturdu. Bu dönemde satılan elektrikli araç sayısı bir önceki yıla göre yüzde 57 artarak 303 adede ulaştı.

blank

Eylül ayının son üç aylık verilerine göre 24 bin otomobilin anahtarını teslim eden Nio, bir önceki yılın satışlarını ikiye katlayarak kendi rekorunu kırdı. Şirket, Ekim-Aralık döneminde yaklaşık 439 bin otomobil satmayı hedefliyor.

Nio, artan elektrikli otomobil talebini karşılamak için üretim kapasitesini genişletmeyi planlıyor. Şirket, Şanghay’ın 470 kilometre batısındaki Hefei’de yeni bir fabrika inşa ediyor. Nio, bu ay fabrikada ekipman kurulumuna başlayacağını ve 2022’nin üçüncü çeyreğinde tam üretime başlayacağını duyurdu.

Yatırımcılar, gelecekteki büyüme potansiyeline güvenerek Nio şirketine yüksek değer vermeye devam ediyor. 66,6 milyar dolarlık piyasa değeri ile Nio, şimdiden 20 milyar dolarlık Toyota Motor’dan yüzde 36’dan fazla değere sahip.

blank

Çin, yerli elektrikli otomobil üreticilerinin gelişimini teşvik ediyor. Bu politikaya uygun olarak, Şanghay Belediyesi elektrikli, hibrit ve yakıt hücreli araçlara atıfta bulunan yeni enerji araçları için plaka ücretlerinden feragat ediyor.

Pekin destekli Nio ve diğer Çinli elektrikli araç girişimleri, şimdiye kadar uluslararası benzinli otomobil üreticileri tarafından yönlendirilen bir endüstride mevcut rekabet ortamında yenilikçi çabalarında dünya çapında genişliyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çinli Araç Üreticisi Nio, Beş Avrupa Ülkesinde Satışa Başlayacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör